DE VOC 1602-1800 Een artikel over inwoners uit Heiloo die voor de VOC hebben gewerkt. Wie waren de mensen die, ook vanuit Heiloo, met de 'Vereenigde Oostindische Compagnie' uitvoeren? Rem Jans Tromp. Als matroos naar Oost-Indië. Albert Dirks Brammer. Soldaat na zeer slecht gedrag. Pieter Louter Bewerkt door Josta de Graaf Gieltjes De Verenigde Oost-Indische compagnie (VOC) spreekt velen tot de verbeelding. Halverwege de 18de eeuw had de compagnie 25.000 mensen in dienst, waarvan 3000 uit Nederland. Vanaf haar oprichting in 1602 bestond er een grote behoefte aan matrozen en soldaten, waardoor uit geheel Europa mensen toestroomden om dienst te nemen. Hiervoor zijn 1.500 schepen gebouwd en naar schatting een miljoen mensen met die schepen naar Azië vervoerd. Naast zeelieden en soldaten, waren er ook ambachtslieden, koks, chirurgijns, predikanten en klerken in dienst. De VOC verhandelde specerijen zoals nootmuskaat, peper, foelie, kruidnagel, en ook koffie, thee, porcelein, textiel en andere goederen. Ondanks het grote gevaar, de onzekerheid en de veel voorkomende ziektes, vertrokken mensen ook uit Heiloo naar de Oost. Sommigen vrijwillig, anderen gedwongen. Pieter Louter heeft daar uitvoerig archiefonderzoek naar gedaan en heeft een aantal personen gevonden die hij beschreven heeft. In de onderstaande samenvatting van zijn zeer gedetailleerd artikel leest u hoe het een aantal personen uit Heiloo is vergaan. Op 6 december 1707 wordt Rem Jans Tromp rooms- katholiek gedoopt. Zijn ouders wonen op de toen zo geheten Obriglaan (Stationsweg/Pastoor van Muijenweg). Het echtpaar is niet rijk, maar zij kunnen zich redden, er zijn 11 kinderen. Als de moeder overlijdt, is Rem 8 jaar. Tot 1730 is er niet veel meer bekend dan dat er problemen zijn met zijn baas. Rem eist achterstallig loon op maar dat wordt geweigerd. Daarop verkiest hij op 28 mei 1734 om als matroos naar Oost-Indië te reizen. Hij vertrekt met het schip 'Meerlust'. 'Meerlust', een zogenaamd fluitschip: Vertrek Texel 28-5-1734, aankomst Batavia 29-5-1735. In gebruik bij de VOC van 1725 tot 1744. Het had een bemanning van 130-181 koppen. Bron: De VOC-site. Rem heeft een gage van 9 gulden per maand en verwerft een schuldverklaring van 150 gulden. Van de compagnie koopt hij een kist van 5 gulden, een pak van 2 gulden 10 Het VOC embleem. stuivers, een hemd van 1 gulden 16 stuivers en als laatste een paar schoenen voor 1 gulden 14 stuivers. Een lang leven is hem niet gegeven. Op 18 augustus 1736 wordt aangetekend dat hij is overleden zonder een testament of goederen na te laten. Albert is de zoon van Dirk Sijmens Brammer en Immetje Jans Welboren. Hij werd gedoopt op 1 juni 1699, Het gezin met 4 kinderen woont in de Egmondermeer nabij het Maalwater. De 4 kinderen trouwen allen in Heiloo. Zoon Albert trouwt in 1736 met Machteld Ponse, een weduwe in 'Heijloo'. Zij krijgen een zoon en een dochter. Albert werkt als knecht bij Jacob Cornelisz. Duijn op Sevenhuijsen. Direct na de geboorte van hun dochter lijkt de relatie totaal te ontsporen. Albert komt in 1742 'wegens slecht gedrag' in grote problemen. Er zijn verschillende getuigen die optreden in een strafrechtelijke zaak tegen Albert. Een stukje uit één van de verklaringen: 'de persoon van Aelbert Dirks Brammer is binnen dese heerlijkheid geboren en opgegroeit, en tot op heeden nogh is wonende, dien sij deposanten van sijne kints jaere af hebben gekent, dat hij altijdt is geweest van een seer slegt comportement, sijnde veeltijdts beschonken, 3

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 5