Symbolen zijn belangrijk bij het beschrijven van geschiedenis en natuurlijk ook om het gezamenlijk verleden van een volk duidelijk kenbaar te maken. In het Nederlandse verleden was de Verenigde Oost-Indische Compagnie zo'n symbool. Het stond voor, ook nog in onze jeugd, de handelsgeest van onze zeevarende voorouders en de rijkdom die dat gebracht heeft. Het werd neergezet als onze topprestatie in de zeventiende eeuw waar alle andere verworvenheden, zoals de culturele bloei van de Republiek der Zeven Verenigde Provinciën van afgeleid waren. Langzamerhand zijn we daar anders over gaan denken, en nu wordt die periode ook in verband gebracht met slavernij, uitbuiting en onderdrukking van andere volkeren. Nu verschijnt er in de Cronijck een artikel over mensen uit Heiloo die in dienst van die VOC zijn geweest. Ook dit zijn verhalen die verteld moeten worden. Dat dienstverband was voor die vroege dorpsgenoten meestal bittere noodzaak om aan armoe en ellende te ontsnappen. De redactie bedankt Pieter Louter voor de gelegenheid om een samenvatting van zijn studie te kunnen publiceren. Verder in deze uitgave een artikel van Ina Blekemolen over een weinig beschreven deel van het landgoed Nijenburg. Na haar prachtige stukken over het Heilooërbos en het Delense Bos in eerdere uitgaven van ons blad geeft zij nu aandacht aan de bospartij ten noorden van het landhuis. In het verhaal "Van Regthuys naar Raadhuis" behandelt W. Admiraal de geschiedenis van het gemeentehuis van Heiloo. Op de hem kenmerkende wijze beschrijft hij de transitie van het oude rechthuis wat stamde uit het begin van de 18de eeuw naar het huidige gebouw aan de Raadhuisstraat. Aan de hand van dit thema krijgt de lezer een geschiedenis van Heiloo door de eeuwen heen voorgeschoteld. Schuin tegenover het raadhuis aan de overkant van de rotonde, staat de oude pastorie van de Witte Kerk. Tegenwoordig zijn daar appartementen in gevestigd. Guus Hardeveld Kleuver begint zijn serie artikelen over de huisvesting van ouderen met aanpassingen aan dat gebouw in de jaren 1950. Een mooi beeld over hoe men door de naoorlogse woningschaarste, huisvesting voor ouderen verzorgde. Wim Buwalda heeft ook weer een zeer lezenswaardige en interessante bijdrage voor deze Cronijck geleverd. Dit keer gaat zijn gedegen studie over de levensloop van twee geportretteerde gehuwden. Replica's van deze portretten, van Cornelis en Johanna van Foreest - Loopuyt, zijn te zien in het historisch museum van onze vereniging. Naast de levensloop krijgt u een boeiende cultuurhistorische beschrijving van hoe welgestelden in de negentiende eeuw hun tijd doorbrachten. Dan een verhaal over de website van onze vereniging. Webmaster Dick Slagter neemt ons mee in een verhaal over wat er al niet komt kijken voor de instandhouding van dit zeer informatieve medium. We kunnen er trots op zijn dat iemand uit de vereniging dit prachtige medium zo professioneel vorm heeft gegeven en het daarnaast actueel houdt. Dan gaan we over tot het behandelen van recent uitgegeven en binnenkort verschijnende boeken. Dat begint met een korte sfeerbeschrijving naar aanleiding van de familiehistorie door Peter Keesman. Daarbij volgt de aankondiging van een nieuw boek van Dick Slagter over kunstobjecten en monumenten die in Heiloo op diverse plaatsen buiten staan opgesteld. Een mooi vervolg op zijn artikel over het onderwatermuseum in de vorige uitgave van de Cronijck. De vaste rubriek "Zo was het, zo is het" wordt deze keer verzorgd door Jan de Winter. Zijn aandacht richt hij op de halteplaats van de NS bij de Kapel o.l.v. Ter Nood. Door zijn verbintenis met deze plek is het een nostalgisch verhaal geworden. Als laatste drukken wij commentaar af bij artikelen uit vorige uitgaven. W. Admiraal zet enkele kanttekeningen bij het artikel over de sarcofaag en de Kuilhuizen. Daarna geeft Dick Slagter uitsluitsel over de datering van de aanleg van het Heilooërbos. Ten slotte; Jan de Winter heeft te kennen gegeven dat hij de redactie verlaat. Wij bedanken Jan voor het vele en goede werk dat hij voor de totstandkoming van zoveel uitgaven van de Cronyck gedaan heeft. Wederom hopen wij dat u als lezer veel plezier zult beleven aan de inhoud van deze Cronijck. Ondanks de aanhoudende coronaproblematiek wenst de redactie u fijne feestdagen toe en een voorspoedig 2022. We wensen eenieder een goede gezondheid toe! Namens de redactie, Jan C. van der Giessen 2

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 4