Titel van het boek: "Keesmannen De Bierstekers rond Barsingerhorn en Wieringerwaard". missen van dit spektakel en begreep totaal niet waarom ik daar niet bij mocht zijn. Alles in die tijd werd gestuurd door de naderende winter. De groenten gewekt in glazen potten keken je glanzend aan samen met de Keulse potten en de kistjes aardappelen in de kelder. Dat was pas echte rijkdom. Dan weer met zijn allen op de flets naar het strand om hout voor de kachel te halen en daar leerde je snel om niet die dunne plankjes waaibomenhout op te rapen. "Nee, die donkere bruine stukken moest je hebben, daar zaten calorieën in", zei vader. Een volgend weekend op naar Bergen met jute zakken om sparappels te zoeken. Het beste spul om de kachel aan te maken en buiten rook dat ook nog aangenaam. De winter kon komen en wat voor winter. In de morgen wakker worden met ijs op de dekens en dan snel naar het bevroren raam. Goed er op ademen en dan met je vingers een gaatje maken en jawel hoor, er lag weer sneeuw. Heiloo was en is een paradijs. Het strand met hout voor wat warmte, de duinen en de spoorbeek voor het winterse gezonde bramensap. De weilanden waar ik op de rug van broer Ruud zwierend aan de polsstok het verschil tussen een kievitsei en dat van een grutto leerde. En dan niet te vergeten het bos, niet alleen voor wat hout maar vooral het zoeken naar die mysterieuze kaboutertjes die maar niet te vinden waren in die holten aan de boomvoet. Kijk af en toe met weemoed naar de jeugd die zich vermaken voor beeldschermen en af en toe zo'n wrijfkastje uit de broek halen om lol met elkaar te trappen. Oei Peter, slaat het vergrijzingvirus nu toch echt toe? Wel mooi dat Gonda, Hanneke en Peter Keesman de stamboom van de Keesmannen konden achterhalen. De belevenissen van deze in bier handelende schippers zijn uitgekristalliseerd in een lijvig boek dat we recent aan konden bieden aan directeur Paul Post van het archief in Alkmaar. Zonder zijn vakbekwame, enthousiaste en geduldige medewerkers hadden we de eindstreep nooit gehaald. De familie Keesman bij de voormalige spoorwegovergang van de Rechte Hondsbosschelaan. 43

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 45