NIEUW BOEK Door Dick Slagter. NIEUW BOEK Door Peter Keesman Heiloo in beeld - kunstwerken, monumenten en objecten Een stukje historie dat we nog net kunnen pakken. In het voorjaar van 2022 verschijnt het boek 'Heiloo in beeld - kunstwerken, monumenten en objecten'. Het boek, waarin veel foto's zijn opgenomen, leidt de lezer als het ware rond door Heiloo. Een rondgang langs bijna alles dat de moeite waard is om kennis van te nemen. Dat zijn de vele kunstwerken, monumenten en objecten die Heiloo rijk is. Verschillende kunstwerken zullen bekend zijn maar Heiloo kent op dit gebied ook andere verborgen schatten. Een aantal daarvan vindt men in het straatbeeld inmiddels al 40 jaar of langer terug. Heiloo heeft veel rijksmonumenten en gemeentelijke monumenten: zij komen allemaal aan bod met foto en onder vermelding van de reden waarom het monumenten zijn. Het begrip 'objecten' is veel omvattend. De meeste objecten spreken vanzelf en zijn bij veel Heilooërs bekend en zijn daarom het vermelden waard. Hierbij zijn er ook een aantal die ook in de toekomst bij velen in herinnering zullen voortleven. Om deze reden zijn er ook elementen opgenomen die inmiddels zijn verdwenen. Bijzondere gebieden en bomen komen eveneens aan bod. Het boek kan daarom ook als een naslagwerk met veel foto's worden gezien. Alles in het boek maakt deel uit van de geschiedenis van Heiloo, ook die van de toekomst. De redactie Kunstwerk Kick it out. Voo/stellende drie dansende meisjes. Foto Dick Slagter. De familie Keesman gezamenlijk aan het werk in de spoorbeek. De voorraad gezonde bramengelei moet nog voor de winter de kelder in. Mijn wereld was de spoorlijn met daarnaast die geweldige spoorbeken. Als er nu kinderen spelen op het spoor of in de beken dan breekt er paniek uit maar in mijn tijd keek niemand daar vreemd van op. Als je naast het spoor werd geboren dan zat het in je genen. Aan zwakke geluiden en wat trillingen wist je automatisch dat er een trein aankwam en zocht je dekking. Weet nog goed dat er riolering in de straat kwam en die grote betonnen buizen naast het spoor werden gelegd. Als het donker werd had je daarin de beste plek met schuilhokje spelen. Dat de trein er op anderhalve meter langs reed vond je heel gewoon en geen van de ouders liet zich zien. De buizen verdwenen onder de weg waarna een stoomwals de boel weer aandrukte. En dat ding, dat leefde echt. Het siste, spetterde, ratelde en ademde heel zwaar. Uren kon ik er met ontzag naar kijken. Met de riolering kwam er, helaas voor mij, ook een einde aan een jaarlijks fenomeen. Bij het legen van de beerput had ik jammer genoeg huisarrest. Vader had geulen gegraven naar de groentetuin en na het wegschuiven van de ronde betonnen deksel werd de bruine, half vloeibare drab met een emmer aan een stok in de geulen geleegd. Zelf zat ik met mijn neus tegen het raam gedrukt om niets te 42

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 44