Bronnen: Het Heilooërbos, een correctie. Aanvulling op het artikel over de Kuilhuizen. en benoemde de pastoor; vaak werd een monnik van de abdij tot pastoor benoemd; het is dus wel mogelijk, dat zo'n monnik-pastoor in de sarcofaag begraven is - bij gebrek aan documenten uit die tijd zullen we dat nooit zeker weten. Het is duidelijk, dat dit de sarcofaag is, die te zien is op de bekende tekening uit 1857 (zie Heiloo voor en na Willibrord pag. 42). Het is niet bekend, hoe lang deze doodkist er als drenkbak heeft gelegen; wel is bekend dat de burgerlijke overheid van het dorp gedurende de gehele 18e eeuw ervoor heeft zorg gedragen, dat de bevolking drinkwater uit de put konden putten, voor zichzelf en voor het vee, door steeds de aker met toebehoren te vervangen c.q. te repareren - gedurende deze eeuw heeft de sarcofaag er dus ook, als drenkbak gelegen. In 1880 werd de sarcofaag overbodig. De put werd bedekt door een gietijzeren stolp en omgeven door een ijzeren hek in neogotische stijl. Door middel van een handpomp en een stenen bak buiten het hek kon men water pompen en het vee drenken. We mogen het wel waarderen dat deze sarcofaag voor Heiloo bewaard is gebleven door het historisch besef van de plaatselijke dorpspastoor. Jaap de Graaf, De sarcofagen van Heiloo, een echo uit het verleden, in Heylooer Cronyck 14-2 (2020) Jaap de Graaf, 'De sarcofagen van Heiloo', echo's uit het verleden, Historische Reeks Heiloo 5, Zomer 2020 Archief Willibrordusparochie Heiloo Mr. W.A.M. Admiraal In de laatste Heylooer Cronyck (december 2020) wordt in het artikel 'De rijke historie van het Heilooërbos' gemeld dat het bos tijdens het beleg van Alkmaar werd gekapt. Deze vermelding stond ook op de website van de vereniging en zelfs in de Heylooer Cronyck van 1976. Bij het artikel uit 1976 en op de website stonden geen bronvermelding. Inmiddels is het duidelijk dat deze eerder verstrekte informatie niet klopt. Op alle bekende oude landkaarten vindt men de Kerkelaan, de Kuillaan en Regulierslaan terug maar bossen zijn hier nergens te bekennen. Bij onderzoeken (die representatief zijn voor de gehele strandwal van Heiloo) trof men tussen deze wegen akkersporen, sporen van moesbedden en door vee vertrapte veenlagen aan. Bovendien heeft een pollenonderzoek enige jaren geleden aangetoond dat er vóór de aanleg van het huidige bos nooit een bos aanwezig is geweest. Inmiddels is het 2021 en wordt het tijd dit recht te zetten. Het Heilooerbos werd pas aangelegd en uitgebreid in de tweede helft van de 18e eeuw. Bronnen: 'Heiloo voor en na Willibrord'; Heiloo door de jaren heen; Heiloo Kennemerstraatweg 43-45, Akkersporen onder het veen (Hollandia); Palynologisch onderzoek naar de vegetatieontwikkeling op de voormalige strandvlakte tussen Heiloo en Akersloot (Biax). Dick Slagter Van een oplettende lezer kregen wij nog een opmerking over het artikel van de Kuilhuizen in de Cronyck zomer 2021. In het artikel is genoemd dat de Kuilhuizen in de Boekelermeer liggen, echter dit moet zijn de Boekelerpolder. De situering zoals op de kaart is aangegeven met de rode pijl is wel juist. 41

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 43