sygSjSg^f' Jan de Winter Groeten uit Oesdom te Heilo Hotel Café 't Haeringbuysje bij de Runxputte te Heilo i|i"»s jf|| 1 H, S r 'H!BIHHgniÏHHHi ffff" Hotel het Haeringbuysje omstreeks 1908. Als je vanuit het bedevaartsoord Onze Lieve Vrouw ter Nood langs de kleine kapel door de westelijk poort loopt zie je aan de andere kant van de spoorlijn een markant vierkant gebouw staan. Het is een voor de omgeving groot gebouw tussen kleine huisjes en je vraagt je af hoe dat daar is gekomen. Het gebouw is oorspronkelijk gebouwd als hotel 't Haeringbuysje, en in april 1908 als hotel geopend. In die jaren was er een groeiende belangstelling voor de bedevaarten en er werden rondom de kapel vele zaken neergezet, zoals meerdere cafe's kruidenierszaken en een bakker. De exploitant, de heer J. de Haan, ging er van uit dat er een halte van de NS zou komen. Dat bleek een misrekening, er kwam wel een perron, maar de trein stopte incidenteel alleen voor een bedevaart. De exploitatie bleef dan ook ver achter bij de verwachting. De naam is vrijwel meteen gewijzigd in Hotel Runxputte, want reeds vanaf 1910 biedt de heer de Haan het pand regelmatig te huur aan onder die naam. Uiteindelijk mondt dit uit in een openbare verkoop in 1913. De overweg hier was toen nog een onbewaakte overweg, gebruikt door de kerkgangers en ook b.v. door de boeren die er met paard en wagen naar hun land konden. In april 1947 vestigde zich in het pand de Metaalwarenfabriek Nationale Industrie van de heer Kemme, van origine een Amsterdams bedrijfje ontstaan in de oorlog als een illegaal bedrijfje voor het vervaardigen en herstellen van wapens. Dit floreerde zeer goed en is in 1953 overgegaan naar een oud schoolgebouw aan de Westerweg in Heiloo, verder gegaan als een bekend Heilooer bedrijf Germefa (Gereedschap Metaalwaren Fabriek). Het oorspronkelijke hotel aan de Korte Kapellaan 10 vervulde daarna diverse functies zoals een rubberfabriek en autoreparatiebedrijf. De spoorwegovergang gezien vanaf hotel Runxputte omstreeks 1950. Het pand iets later met de ve/melding in de gevel: Hotel Runxputte. 38

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 40