Portretten vertellen verhalen Dankwoord Geraadpleegde literatuur Noten Schilderij voor het Hoogheemraadschap. Bureau van dijkgraaf Van Foreest. De replica's, afbeeldingen van Johanna en Cornelis, hebben een mooie plek gekregen in het Historisch Museum Heiloo. Dat prikkelde de nieuwsgierigheid om de levensverhalen van de geportretteerden te achterhalen. Stilstaand bij de familieportretten in het huis Nijenburg, bijvoorbeeld tijdens de rondleidingen aldaar, wordt telkens weer duidelijk dat achter de geportretteerden boeiende verhalen schuilgaan. Uiteraard persoonlijke verhalen, maar veelal hebben de afgebeelde personen ook een belangrijke bijdrage geleverd aan gebeurtenissen in de geschiedenis van Noord-Holland en Nederland. Een reden te meer om de schilderijen nog eens nauwkeuriger te beschouwen. Met dank aan Christi Klinkert, Diederik Aten en Johan Snethlage voor hun informatie. - M. Prins, Rustoord van mijn blijdste dagen, Eden van mijn tere jeugd. In: R. v.d. Laarse en Y. Kuiper, Beelden van de buitenplaats, Hilversum, 2005 - Cornelia Mathilde Laman Trip - Van Foreest, Najaarsbladen, 's Gravenhage, 1927 - D. Aten en M.W.C. Nieuwjaar, Beslissende jaren voor de Hondsbossche. Vrienden van de Hondsbossche, 1997 *De auteur en de redactie houden zich aanbevolen voor aanvullingen en correcties. 1 Jan Adam Kruseman had eerder portretten geschilderd van het echtpaar 2 Een verzameling van zo'n 50 'prachtige portretten', een vooroudergalerij, heeft tot 2007 een plek gehad in het huis Nijenburg. Inmiddels was de verzameling ondergebracht bij de (Familie)stichting Van Foreest en van Egmond van de Nijenburg. Omdat bijna alle schilderijen restauratie behoefden en onderhouden moeten worden, heeft het Stedelijk Museum Alkmaar de galerij in beheer. Na restauratie in de periode 2007-2011 zijn zo'n 25 schilderijen teruggeplaatst in het huis. 3 Het boekje is een sleutelroman waarin Cornelia Mathilde vanuit een sterk persoonlijk gekleurd perspectief haar ouders beschrijft. Het op latere leeftijd geschreven boekje is in eigen beheer in een oplage van 50 stuks uitgebracht in 1927. De titel is ontleend aan een dichtbundel van Nicolaas Beets. Het boekje kon binnen de familie niet rekenen op veel waardering. 4 Nicolaas Beets, 'Bruid te Heiloo', familiearchief Van Foreest 5 De naam van de Hondbossche zeewering is ontleend aan het Hondsbosch, een bos dat tot aan de Allerheiligenvloed in 1570 op de plek van de zeewering aanwezig was. Het bos had een oppervlakte van 0,1 hectare, gelijk aan de oude oppervlaktemaat 'hond'. 6 Zelfs werd een stelsel van drie achter elkaar liggende dijken beproefd: een 'waker', een 'slaper' en een 'dromer'. 7 Conrad was onder andere betrokken bij de aanleg van het Noorzeekanaal en het Suezkanaal en voerde daarnaast enige politieke activiteiten uit. Postume oorkonde. 34

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 36