HET OPMERKELIJKE HUWELIJK VAN CORNELLS EN JOHANNA* Over het leven van Cornells van Foreest (1817-1875) en Johanna Elisabeth Loopuyt (1816-1877) wim Buwaida De Nijenburgse schilderijen en de kopieën daarvan Het Historisch Museum Heiloo heeft de beschikking gekregen over twee bijzondere schilderijen. Dit is een initiatief van de heren J. en H. Snethlage en de Stichting Van Foreest en Van Egmond van de Nijenburg, die toestemming hebben verleend voor een bruikleen. De schilderijen zijn replica's/kopieën van twee (originele) markante portretten die in de bovenhal (overloop) van Nijenburg een opvallende plaats innemen. Achter de afgebeelde personen op de schilderijen gaan interessante levensgeschiedenissen schuil. De originele schilderijen op de overloop van Nijenburg zijn 'tweelingportretten' van Cornelis van Foreest (1817 - 1875) en zijn echtgenote Johanna Elisabeth Loopuyt (1816 - 1877). Deze portretten zijn geschilderd door Jan (Johan) Heinrich Neuman (1819 - 1898). Neuman was een destijds bekende portretschilder. Hij was opgeleid aan de Koninklijke Academie (voor beeldende kunsten) in Amsterdam en was daar leerling van de bekende schilders Jan Adam Kruseman en Nicolaas Pieneman.1 De portretten van het echtpaar op Nijenburg zijn gedateerd 1876, een jaar na het overlijden van Cornelis. Johanna en Cornelis zijn (daarom) afgebeeld in rouwkostuums. Van Neuman is bekend dat hij portretten maakte aan de hand van foto's. Gezien de detaillering van de gezichten is het waarschijnlijk dat Neuman ook bij het schilderen van de portretten van deze echtelieden gebruik heeft gemaakt van fotomateriaal uit de periode 1870 - 1875. Op basis van de in 1876 geschilderde portretten zijn kopieën, replica's, gemaakt. Het maken van replica's werd in Originele (rouw)portretten geschilderd in 1876. vroeger tijden, voordat de fotografie in zwang kwam, nogal eens toegepast. De datering van de replica's is niet bekend. Op de achterzijde van de kopieën is de naam van Neuman vermeld; we mogen er dus in elk geval van uitgaan dat het kopieën zijn van de originelen deze schilder. Of hij zelf de kopieën heeft vervaardigd is niet zeker; kunstenaars signeren hun originelen doorgaans voorop de schilderijen en niet achterop. Maar helemaal uitgesloten is het niet, want de kopieën zijn erg gelijkend. Het betreft niet gerestaureerde portretten met een enkele, kleine beschadiging. Kwalitatief lijkt er een licht verschil te zijn. De lijsten van de kopieën zijn in elk geval eenvoudiger uitgevoerd. Wat was de bedoeling van de vervaardiging van de kopieën? Maria van Egmond van de Nijenburg (1684 - 1742), die het huis Nijenburg in bezit had, bepaalde in haar testament (1742) dat het huis en de kostbare inboedel, waaronder de verzameling van familieportretten, altijd in het bezit van haar erfgenamen moesten blijven. De Foreesten die in 1742 onder meer het huis en inboedel erfden hebben zich sindsdien geijverd die bepaling na te volgen. De verzameling schilderijen werd in de loop der tijd aangevuld met portretten van leden van de familie Van Foreest. Dat betekende dat de portretten van Cornelis en Johanna in de negentiende eeuw ook hun vaste plek kregen in het huis.2 Het is mogelijk dat de nazaten het echtpaar zo bewonderden dat dit de aanleiding was om kopieën te doen vervaardigen met het doel ze in het eigen woonhuis een prominente plaats te geven. In elk geval zijn de replica's bewaard gebleven en ze hebben op Nijenburg enige tijd in een van de vertrekken aan de wand gehangen. Replica's van de in 1876 geschilderde portretten. 29

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 31