[JISVESTING VOOR OUDEREN IN HEILOO De ontwikkeling van de ouderenzorg in Heiloo. Verzorgingshuis 'De Oude Pastorij' Guus Hardeveld Kleuver Dit artikel vormt een eerste uit een reeks artikelen over de huisvesting voor ouderen in onze gemeente. U zult het mogelijk niet verwachten, doch Heiloo was wat ouderenhuisvesting betreft namelijk een vooruitstrevende gemeente in Nederland. In de oorlog werd een groot deel van de bevolking van het dorp Egmond aan Zee gedwongen te verhuizen, omdat hun huizen door de Duitsers werden geconfisqueerd voor de bouw van verdedigingswerken. Vele gezinnen kwamen in Heiloo terecht en werden bij Heilooër gezinnen in huis ondergebracht. Na de oorlog wilden de bewoners weer eigen huisvesting hebben, doch het aantal beschikbare woningen was beperkt en de wederopbouw kostte veel geld. Aangezien er ook ouderen woonden in woningen die geschikt waren voor gezinnen, ontstonden er comités om aparte woningen voor ouderen te bouwen. In 1949 werd de Stichting Woningcomplex voor Bejaarden opgericht en in 1952 de Rooms Katholieke Stichting voor Bejaardenzorg. Daarnaast kwam er voor de realisatie van een verzorgingshuis op neutrale grondslag een nieuwe stichting: Heilooër Stichting voor de Bejaardenzorg. In dit artikel wordt aandacht geschonken aan het laatste initiatief. Reeds in de 18e eeuw stond de pastorie van de Nederlands Hervormde kerk aan de oostzijde van de huidige Kennemerstraatweg bij de Witte Kerk. Hoe de pastorie er destijds heeft uitgezien is niet bekend. Wel is er een afbeelding van de situatie aan het eind van de 19e eeuw. De pastorie ca. 1880. 24 Fontijn met pastorie. Rond 1920 werd renovatie van de pastorie noodzakelijk gevonden, de ruimte was bovendien te beperkt. Het gebouwtje werd vergroot door er een verdieping op te plaatsen, de voorgevel werd aangepast en de muren wit gepleisterd. In het begin van de 20ste eeuw werd een ansichtkaart uitgegeven van het groentje met daarop de pastorie van de Nederlands Hervormde Kerk (Witte Kerk). In 1954 werd er in de Gemeenteraad van Heiloo gesproken over het idee om een verzorgingshuis in Heiloo te stichten. B&W lieten een onderzoek uitvoeren onder bejaarden om na te gaan in hoeverre er bij hen behoefte bestond aan een bejaardenhuis. Volgens B&W bestond die er niet. Zelfs in het voorjaar van 1955 kregen voorstanders van een bejaardenhuis bericht van de waarnemend burgemeester, dat er geen aanleiding was om mee te werken aan de stichting van een bejaardenhuis. Later in het jaar 1955 ontstond er toch een initiatief geleid door oud-wethouder Jan Rus.Deze richtte een comité op om te komen tot het oprichten van een verzorgingstehuis voor bejaarden op neutrale grondslag. In het comité namen zitting de heer B. Eekhof (voorzitter), M.J. van Rossum du Chattel (secretaris), L.E. Melchers (penningmeester), mevrouw S.A.L. Hoolwerff-Drost, mej. (zuster) A.E. de Lange, C. ten Bruggencate (arts), N. Majolée en C.J. Vahl. Later werd de heer J. Rus hier als adviseur aan toegevoegd. Al spoedig bleek het comité, dat er meerdere realisatiemogelijkheden waren. De pastorie zou mogelijk vrijkomen en het uitbreidingsplan 'Oost' zou tot ontwikkeling worden gebracht. Het was een lastige afweging. Bouwkundig en architectonisch was het realiseren van een gebouw midden in het centrum en verbouw van de pastorie

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 26