Verkoop van het oude raadhuis Bronnen: A.N.K. Hopman; twee dagen voor de opening wordt in café Admiraal aan de Heerenweg een drukbezochte vergadering belegd, waarin de festiviteiten voor de gehele dag worden geregeld. Tevens worden er gelden ingezameld onder de bevolking om twee monumentale lantaarns, ontworpen door Saal in de stijl van het nieuwe gebouw, het gemeentebestuur aan te bieden. De middenstand organiseert een "winkeldag", waarbij velen hun etalages zo aantrekkelijk mogelijk maken en versieren. Op de dag zelf krijgen de schoolkinderen op school een traktatie, en na een kwartier klokgelui vertrekken zij, met Eensgezindheid vanaf de openbare school en met Sint Caecilia vanaf de Bruno naar het raadhuis. Daar verzamelen zich ook de vertegenwoordigers van 33 plaatselijke verenigingen met hun vaandels. De Rijvereniging haalt burgemeester en wethouders op vanaf Nijenburg. Na hun aankomst bij het raadhuis worden drie beukebomen geplant; onder leiding van meester Tamis zingen de kinderen een speciaal voor deze gelegenheid gemaakt lied en enkele andere liederen. Vervolgens gaan de genodigden naar binnen naar de raadzaal. Als met de trein van 14.49 uur ook de Commissaris der Koningin en de griffier zijn gearriveerd, opent de burgemeester de speciale vergadering. Er worden enkele, soms lange, toespraken gehouden: na de burgemeester spreekt de commissaris Jhr. Mr. Dr. Roëll, daarna de heer Hopman, die een tekening van de te plaatsen lantaarns aanbiedt - zij worden een jaar later geplaatst; vervolgens dominee Eilerts de Haan en pastoor Van Meeuwen, burgemeester Wendelaar van Alkmaar, die een tekening van Nijenburg schenkt en tenslotte baron van Fridagh, de burgemeester van Schoorl. Daarna biedt Jhr. H. van Foreest namens de IJsvereniging een zilveren inktstel aan, mej. Van der Feen de Lille namens haar familie een klok, bestemd voor de raadzaal en tenslotte de heer Van 't Veer, als raadsnestor, een bureaulamp voor de kamer van de burgemeester. Na het slotwoord van de burgemeester worden er door zes fotografen foto's gemaakt. 's-Avonds vinden er twee fakkeloptochten plaats voorafgegaan door de muziekkorpsen, waarna velen naar de cafés gaan, die deze avond vrij toegankelijk zijn en wordt er tot ver na middernacht gefeest. Het raadhuis is op die avond van 19 tot 21 uur voor de bevolking ter bezichtiging geopend. Men kon in de vestibule de gedenksteen bewonderen met de namen van de leden van de gemeenteraad die besloot tot de bouw, en de namen van architect en bouwer; in de raadzaal het middenraam, voorzien van het wapen van de gemeente, 22 stoelen voor het publiek en een grote tafel voor de verslaggevers; in het souterrain de rijwielstalling en twee arrestantencellen, voorzien van een electrische bel, zodat de arrestanten zich konden melden als zij vergeten waren, zoals kort tevoren in Baarn was gebeurd. Ook de volgende twee dagen was het nieuwe gebouw nog voor het publiek te bezichtigen. Wat te doen met het oude raadhuis. Reeds tijdens de bouw vraagt het bestuur van "Heiloo Vooruit" om in overleg te mogen treden om het oude raadhuis als vergaderlokaal e.d. in gebruik te krijgen. De gemeente staat hier niet onwelwillend tegenover, is tot nader overleg bereid en ziet de voorstellen ter zake tegemoet. Later heeft de vereniging echter geen belangstelling meer. Ook de heer J. van Gemeren, bekend Heilooër en uitbater van "De Onderneming" heeft belangstelling voor dit pand; het gemeentebestuur deelt hem mede, dat te zijner tijd. de voorkeur wordt gegeven aan een openbare verkoping. Maar begin 1928 verzoekt Van Gemeren opnieuw het pand te mogen aankopen. Hij biedt 4.000,=. Na enig onderhandelen wordt deze overeenkomst gesloten: hij kan het gehele complex, dus het oude raadhuis en de twee daarachter liggen de woningen, aankopen voor 5.500,=; het achterste gedeelte met de twee woningen moet hij dan slopen, daar mag een winkelhuis worden gebouwd, en het raadhuis zelf mag nog blijven staan. Hij aanvaardt het bod: het achterste gedeelte met de twee woningen zal hij voor 1 Februari 1929 slopen en er een winkelpand bouwen in dezelfde stijl als de kruidenierswinkel van Jongejans op de hoek van de Kerkelaan en Heerenweg, mits ook de. oude meubelen en andere inventaris die nog waren achtergebleven in de koop zijn begrepen. Dit is accoord (gewaardeerd op 100,=), met uitzondering van de brandkast die de gemeente wil behouden en apart zal verkopen. Het voorste gedeelte, het oude raadhuis, blijft voorlopig staan, maar het mag niet bewoond worden. Uitdrukkelijk bedingt de gemeente dat buiten de koop worden gehouden de gevelsteen met het wapen der gemeente en de wit-marmeren schoorsteenversiering met in gouden letters de spreuk "Wat in zichzelf verdeeld is zal niet bestaan" (gebaseerd op Mattheus 12-25). Wanneer hij het gebouw sloopt, moet hij deze twee voorwerpen overdragen aan de gemeente. Hieraan heeft hij ook bij de sloop voldaan. Alkmaarsche Courant Archief Gemeente Heiloo Napoleon in Nederland, 1811-2011, Noord Holland H. Oostendorp, Heiloo door de jaren heen, Heiloo, 1994 Oude Ansichten van Heiloo, November 1970 N.J. Speur, Er is iets veranderd, uitg. ABN-Bank A.A. Veer, Her raadhuis, in Heylooer Cronyck Dec. 1977 23

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 25