Huis 'Overweg' Heiloo gevestigd te Amsterdam de openbare verkoping plaats in Koffiehuis "De Onderneming" te Heiloo voor notaris Pieter Jan Cornelis van Toornenburgh, notaris te Alkmaar, in tegenwoordigheid van Mr. Dirk Bastert, kantonrechter te Alkmaar, waarna het is toegewezen aan de koper Johannes Bossert, de derde van het driemanschap, voor 15.510,= onder voorbehoud van het recht om binnen 24 uur zijn lastgever of meester op te geven; voor strijkgeld uitbetaald 55,=; getuigen zijn Rein Oosterveld, notarisklerk en Pieter Vos, veldwachter te Heiloo. Bossert gaat slim te werk. Hij schrijft aan de gemeente dat hij eigenaar is van De la Promenade. Zijn pogingen om het pand te behouden zijn tot dusverre mislukt en hij is deze week in onderhandeling getreden met mensen die het perceel voor afbraak willen kopen. De vraagprijs voor de afbraak was 7.000,= en geboden werd 6.750,=. "veronderstellende, dat meergemeld perceel voor de gemeente HEILOO niet mag verdwijnen, als gevende een cachet aan de omgeving en zelven de gemeente in de gelegenheid willende stellen het pand voor afbraak te verhoeden, doet ondergetekende U het volgende voorstel": aankoop van het pand met 5 m grond erachter 1200 m2) voor 13.500,=. Er wordt een geheime raadsvergadering belegd, waarin burgemeester en wethouders voorstellen om het terrein aan te kopen voor een nieuw raadhuis. De vraagprijs voor het totale perceel, 16.000,=, vindt men te hoog. Maar de raad vindt het wel een goede plaats voor het nieuwe raadhuis, en besluit om in ieder geval het voorste stuk te kopen, maar liefst het gehele terrein als dat voor een redelijke prijs kan. Na onderhandelingen (inmiddels wordt het pand al wel gesloopt) besluit de gemeenteraad in December 1917 om het gehele terrein, groot 0.40.40 ha (na uitmeting blijkt het 0.40.14 ha te zijn), voor 12.000,= aan te kopen. Het was een hamerstuk zonder enige discussie. De schriftelijke motivering: "Overwegende dat door sloping van een gebouw een terrein, gelegen op het mooiste punt in de gemeente vrij komt; dat het van zeer groot belang voor deze gemeente is welke bestemming aan het terrein gegeven wordt en het daarom noodzakelijk moet worden geacht dat het Gemeentebestuur de beschikking over dat terrein bekomt, dat wellicht in de naaste toekomt voor de Gemeente behoefte bestaat om een geschikt gelegen terrein voor de stichting van een Raadhuis, waarvoor het bedoelde terrein de meest aangewezen plaats is; dat het terrein voor 12.000,= te koop is welk bedrag met het oog op de byzonder geschikte ligging van het terrein en in verband met de prijzen besteed voor naastliggende percelen niet te hoog is te achten". Binnen een maand al krijgt het besluit de goedkeuring van de Provincie. 18

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 20