Een nieuwe school, een ander raadhuis e^/Fi Het oude raadhuis. Het raadhuis is ook de plaats waar officiële stukken voor het publiek ter visie en ter lezing moeten worden neergelegd, zoals bijvoorbeeld de voorwaarden die gelden voor de openbare verpachting van de beide tollen aan de weg 1e klasse nr. 4. de huidige Kennemerstraatweg Ook de Hoofdelijke Omslag (een jaarlijks door de gemeentenaren te betalen gemeentelijke belasting), wordt veertien dagen ter inzage gelegd. Op verzoek van de burgemeester wordt hiervan de Zondag daarvoor door de pastoor en de dominee in hun kerken mededeling gedaan. De beide geestelijken worden meermalen gebruikt voor het doen van officiële mededelingen: in 1827 delen zij na de Zondagsdienst mede, dat er van 17 tot 30 April een bus is geplaatst in het raadhuis "tot het doen van bijdragen voor de door de doorbraak van den dijk te Ochten hulpbehoevende ingezetenen van Gelderland" (opbrengst 10,02%). Wegens de gebrekkige accommodatie en beperkte openingstijden was dat nier altijd handig. Regelmatig maakte men, ook de gemeente zelf, gebruik van De Rustende Jager, alwaar de stukken ter lezing worden neergelegd, zo bijvoorbeeld het bestek voor het effenen en bepuinen van de Bulleweg in 1870. In 1851 wordt de Gemeentewet vastgesteld. Deze wet legt de gemeente verplichtingen op. De vergaderingen van de gemeenteraad behoren openbaar te zijn. In de raadzaal wordt daarom een ruimte afgezonderd door het plaatsen van een balie voor het publiek; - er zal in die tijd niet veel gebruik van zijn gemaakt - tevens wordt een gedeelte van de zoldering van het raadhuis boven de bovenkamer, bij de onderwijzer in gebruik en het portaal voor de raadkamer voor maximaal 40,=door Timmerbaas De Graaf vernieuwd. Ook vereist de wet de officiële afkondiging van verordeningen en dergelijke. Dit wordt als volgt geregeld: om 9 uur en half twaalf zal de dorpsklok vijf minuten worden geklept, om 12 uur zal dan worden afgekondigd. De Burgemeester (of zijn plaatsvervanger) zal dan uit een van de ramen van de raadkamer de verordening voorlezen. Daarna zullen afschriften op de gebruikelijke plaatsen worden aangeplakt. In spoedeisende gevallen wordt afgekondigd een half uur nadat er geklept is. Het aanplakken geschiedt bij het raadhuis, later wordt er een tweede aanplakbord geplaatst bij de Willibrorduskerk. De school, naast het raadhuis, voldeed al jaren niet meer. Reeds geruime tijd drong de inspecteur voor het lager onderwijs aan op verbetering. Om inanciële redenen wordt het steeds uitgesteld. Uiteindelijk ziet de Raad in 1880 de noodzakelijkheid ervan in en besluit dat er een nieuwe school en nieuwe onderwijzerswoning moet komen. Dit biedt de gelegenheid om de oude school en oude onderwijzerswoning tot raadhuis, secretarie en woning 16

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 18