Zondagskrocht Bronnen: Varkensschuur langs de Nijenburgerweg. Foto Dick Slagter. Lange tijd lag in het Sterrebos, ongeveer in het midden op de lijn van de boerderij en het Huisje bij de Poort, een groot diep gat: de grote afvalkuil. Als de kuil bol stond, na 10 jaar of langer, werd hij met het zand van de kuil die ernaast werd gegraven dichtgegooid. Deze methode werkte tot 1960. Met de komst van het onverteerbare blik en plastic kwam hier een einde aan. Toen kwam de vuilniswagen langs en werd het afval bij de kanonnen langs de oprijlaan gezet. Rechts van de Torenlaan lag ooit een boomgaard en aan het einde komen we op de Nijenburgerweg. In de bocht van deze weg stond vroeger een boerderij die in de vorige eeuw afbrandde. De karakteristieke varkensboet staat er nog wel. Deze is gebouwd in de 17e eeuw en dat is te zien aan de bijzondere sporen in het metselwerk, de rollaagjes boven de gevelopeningen en de muurankers. Er is daarom sprake van een historische en architectuurhistorische waarde. De varkensschuur is in 1928 hersteld en in 1994 door Natuurmonumenten gerestaureerd. De Nijenburgerweg en de varkensboet zijn beide gemeentelijk monument. Als we de Nijenburgerweg oversteken, komen we in een minder bekend bosgedeelte terecht, t.w. de Zondagskrocht. Dit bosje loopt door achterlangs een aantal huizen langs de Kennemerstraatweg, tot aan de huizen die heel lange achtertuinen hebben. Midden in het bosje lag tot de Tweede Wereldoorlog een tennisbaan waar de familie veel gebruik van heeft gemaakt. Deze baan groeide in de jaren '30 van de vorige eeuw uit tot twee gravelbanen die ter beschikking kwamen van tennisvereniging Alkmaar-Heiloo. Er stond toen een huisje bij van geel en zwart geverfde planken, compleet met rieten meubels en theeservies en voorzien van waterleiding, electriciteit en een ton die als WC diende. De oorlog maakte echter korte metten met het huisje want mensen met gebrek aan brandstof hebben het gesloopt. Een groot open grasveld herinnert nog aan de tennisbaan. Halverwege het pad dat langs de oostkant verder in noordelijke richting loopt, begint het Laarzenpad. Dit pad voert door de Kooimeerpolder en komt uiteindelijk uit bij het viaduct van de Nijenburgerweg. Als het veel geregend heeft, de naam zegt het al, zijn hier kaplaarzen nodig. Aan het einde van de Zondagskrocht ligt, als een uitstulping in het bosje, het z.g. Bundertje. Linksom voert het pad de wandelaar weer terug naar de Nijenburgerweg. - Heiloo voor en na Willibrord, gemeente Heiloo, 1995 - Informatiealbum IV, Jkvr. E. Snethlage-van Foreest (2005) - Nijenburg te Heiloo, Mr. J.H. Rombach, 1987 - Diverse websites. 13

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 15