Sterrebos Deze foto uit 1926 biedt een fraaie blik op de Rijksstraatweg door het Heilooërbos. Rechts het paadje langs de gracht, het z.g. Hengelaartje, en op de achtergrond het Huisje bij de Poort. Aan het begin van de Torenlaan ligt rechts boerderij Nijenburg, een stolpboerderij die rond 1900 op het landgoed is gebouwd. Deze boerderij is bijzonder, omdat zij in tegenstelling tot een normale stolp is opgebouwd uit drie 'vierkanten'. Dit geeft de boerderij een uitgesproken typologische waarde. Als onderdeel van het landgoed heeft zij bovendien grote landschappelijke waarde. Aan de noordkant van de boerderij is een nieuw woonhuis aangebouwd. Op kaarten uit midden 18e eeuw is op de plek van de boerderij al bebouwing te zien. Het weiland dat erbij hoort, strekt zich richting het zuiden uit tot aan de Nijenburgervaart. Vanaf 2009 is de boerderij niet meer in gebruik als veeboerderij. Over de herbestemming hebben in 2014 bijeenkomsten plaatsgevonden met bewoners uit de directe omgeving en andere betrokkenen. Sindsdien werkt Natuurmonumenten aan een plan voor een nieuwe bestemming. Lopend over de Torenlaan in noordelijke richting zien we links het z.g. Sterrebos. Dit rechthoekige hakhoutbos heeft de oorspronkelijke Franse geometrische tuinarchitectuur van 1710 behouden. Het wordt dan ook nog altijd de Franse Tuin genoemd. Deze architectuur had ten doel de natuur te doorgronden, een filosofie waarbij men op zoek ging naar de regels waaraan hemel en aarde bij de Schepping zijn onderworpen. Het richtsnoer hierbij was de rede, de logica. Door het gebruik van geometrische vormen in de tuin kon men, zo dacht men, dichter bij de Schepping komen en zo de microkosmos in beeld brengen. Het Sterrebos kent een strak kruisvormig padenpatroon dat doorsneden wordt door diagonale paden. Oorspronkelijk kwamen hier acht rechte lanen samen in een rotonde, zoals de stralen van een ster (kaart van De Vries, 1761). Nu wordt de ster gevormd door vier paden. Boerderij Nijenburg 12

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 14