STERREBOS EN ZONDAGSKROCHT Het bosgedeelte noordelijk van de Nijenburg. Ina Blekemolen-van den Berg Huisje bij de Poort en boerderij Nijenburg In de Cronyck van zomer 2017 is een artikel opgenomen over de geschiedenis van het Delense Bos. Dat bosje, op onderstaande plattegrond links van het huis Nijenburg, is te bereiken via de zuidelijke oprijlaan. De oprijlaan die langs de noordelijke vijverarm loopt, het 'rijpad' genoemd, is in het verleden het meest gebruikt. In de tijd van de paarden en de koetsen werd dit pad meer dan eens verhard, o.a. met het gruis dat beschikbaar kwam door het vernietigen van de vier manshoge beelden die langs de dakrand voor op het huis stonden. Over het minder bekende bosgedeelte noordelijk van deze oprijlaan gaat dit artikel. De poortwoning langs de Kennemerstraatweg heeft opeenvolgende bewoners gekend. In de vorige eeuw is het o.a. bewoond geweest door pachters van de boerderijen Nijenburg en Noord-West, hun familieleden en hun personeel. Na 14 jaar boeren op boerderij Nijenburg trok het echtpaar Bos in september 1993 in het Huisje bij de Poort. Hun zoon zette de boerderij voort. Natuurmonumenten had het huisje aan de binnenkant inmiddels gerenoveerd, waardoor het een modern en gerieflijk interieur had gekregen. De poortwoning wordt nog altijd bewoond. Het eind van het rijpad, van hieruit gezien, wordt gemarkeerd met aan weerszijden twee half ingegraven kanonnen. Net voorbij de kanonnen begint links de Torenlaan, een van de drie zichtassen die vroeger vanuit het huis een vrij zicht bood op de Waagtoren. Precies op deze zichtlijn is in 1992 in Alkmaar hoogbouw gepleegd, waardoor het zicht op de Waag voorgoed was bedorven. Oorspronkelijk was de Torenlaan een lindenlaan. Omdat de linden zeer oud en gevaarlijk werden, moesten ze in de Tweede Wereldoorlog worden gerooid. Eiken kwamen ervoor in de plaats. 8. Hondenherberg met het pad het 'Hengelaartje 10. Huis Nijenburg 11. Poorthuisje 12. Sterrebos 13. Toren laan 14. Nijenburgerweg 15. Zondagskrocht 11

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 13