TOT SLOT: Hij werkt tegen een gage van 24 gulden per maand, hetgeen zeer hoog is en dat duidt erop dat hij opleiding heeft genoten. Hij krijgt ook een handgeld van 48 gulden, gaat een schuldverklaring aan, koopt een kist bij de compagnie van 9 gulden 15 stuivers en koopt 4 'kelders' voor 4 gulden per stuk. Gevonden termen in het VOC-Glossarium Kelder K kist met vakken waarin flessen passen. Hij komt niet verder dan Kaap de Goede Hoop, hij overlijdt in het hospitaal. Zijn rekening wordt nog gecrediteerd voor 25 gulden 10 stuivers uit verkoop van de goederen die hij bij zich had en er wordt 77 gulden 7 stuivers schuld afbetaald. Petrus Met, de ziekentrooster. Bron: https://diletant.media/articles/45282955/ caMbix crpawHbix 6o.ne3HeM CpeflHeBeKOBbfl. De ergste ziekten van de Middeleeuwen), In het Regionaal Archief Alkmaar duiken zo af en toe aktes op van mensen die naar de Oost gingen. In een Archief van Heiloo komen soms ook gegevens naar voren, zoals bijvoorbeeld in de landerijentransacties de volgende akte: Op 2 meij 1661 bekent Wilbert Claas van der Mors buurman tot Heijloo schuldig te zjin aan Jacob Pieters, kind van Pieter Pieters tegenwoordig naar Oostindien, staande met zijn goederen ter weeskamer (van Alkmaar) de som van 600 gulden. Hij verbindt een stuk land gelegen in Overdie genaamd het stekelcamp van 2 morgen 200 roe belent met de weduwe van Jan Snijder ten westen en noorden, Jacob Theunis ten suijden en de ringsloot ten oosten. Op 23 juni 1662 tekent secretaris Warnaar Capelmans aan dat de hoofdsom is afgelost. (Archief Heiloo, inventarisno 76, hypotheken en transacties). De enige bron die systematisch ontsluit wie er vanuit Heiloo met de VOC is uitgevaren, zijn de soldijboeken van de compagnie zelf. Hierin is vastgelegd de naam, de herkomst, de financiële gegevens en enkele data over de kamer, het schip, de rol en de reis (Nationaalarchief.nl/voc- opvarenden). Uit deze bron komen 19 personen naar voren met een herkomst Heiloo, Hijlo of Hilo). Enige tijd geleden heeft Pieter Louter uitgebreid onderzoek gedaan naar de banden die de VOC en Heiloo met elkaar verbinden. Opmerkelijk na het lezen van het grote en uitgebreide onderzoek van Pieter Louter is dat er een behoorlijk aantal mensen (tenminste 15 personen) vanuit Heiloo met de VOC uitgevaren is in de periode tussen 1690 en 1780. Het is des te meer opvallend omdat Heiloo in die tijd niet veel meer dan 450 inwoners had. Van 15 personen is gedetailleerd onderzoek gedaan om een beeld van hun leven, hun achtergrond en hun levensomstandigheden te geven Het onderzoek en de bevindingen van Pieter Louter zijn door hem beschreven in een groot artikel. Met zijn toestemming is het artikel bewerkt voor de Heilooer Cronyck. De redactie dankt hem voor die geboden mogelijkheid. De illustraties zijn overgenomen uit: De geschiedenis van de VOC. Femme S. Gaastra. De bijzonderheden van de verschillende schepen en oude termen kunnen gevonden worden op https://www.vocsite.nl Een aanbeveling: Het nieuwe boek A.D. van Gustaaf Peek. Uitgeverij Querido De historische roman A.D. speelt zich af in de tijd (16de eeuw) dat de eerste scheepsreizen vanuit Nederland naar het latere Nederlands-Indië werden georganiseerd. 10

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 12