Zomerzonnewende hoe zit dat astronomisch? Ten slotte Literatuur: en struiken en er zijn veel jonge, opgroeiende dieren. In vroegere tijden was dit een heel rijke tijd. Genoeg te eten en een lekker warm huis. De zon staat op zijn hoogste punt, hij schijnt deze dag het langst en is op zijn krachtigst. De natuur is hierdoor ook op zijn krachtigst en zit vol energie en groeikracht. De zonsondergang in de ronde O is al magisch mooi om te zien, maar ook de kracht van de zon is deze avond heel erg voelbaar. Ik zit in deze periode ook vol energie, het is voor mij dus de ultieme tijd om met een nieuw energie- en tijdrovend project te beginnen. Terwijl de meeste mensen in alle rust zitten te genieten van de zon, ben ik juist hartstikke actief." In het Latijn heet de zonnewende solstitium aestivum wat letterlijk zomerse zonnestilstand betekent. Deze benamingen stammen nog uit de tijd dat de aarde als middelpunt van het heelal werd gezien en gedacht werd dat de zon in een baan om de aarde draaide (geocentrisme). In de zomer bereikte de zon zijn noordelijkste baan en in de winter zijn zuidelijkste. Sinds het heliocentrisme van Copernicus kunnen we weten dat juist de aarde een baan om de zon beschrijft en volgens Kepler is dat een ellipsvormige omgang met de zon in één der brandpunten, die een jaar duurt; we noemen dit een astronomisch jaar. Onze kalender heeft schrikkeljaren gekregen omdat het astronomische jaar iets langer duurt dan 365 dagen nl. 365,2422 dagen. Hierdoor krijgt februari één keer in de vier jaar een extra dag maar aangezien dat dat weer net iets te veel van het goede is slaan we soms in eeuwjaren een schrikkeldag over. Dat gebeurt weer in het jaar 2100; deze kleine extra bijstelling maakt het verschil tussen de Juliaanse en Gregoriaanse kalender. In ieder geval is het goed te weten dat wij jaren hebben opgedeeld in hele dagen want een dag is de duur dat de aarde om zijn eigen as rondgedraaid is. Dat is ook de reden dat de zonnewende altijd plaatsvindt op een jaarlijks verschuivend moment van het etmaal 21 juni. In 2021 is dat om 05:32 uur MEZT (Midden Europese Zomertijd). We vieren de zonnewende dus eigenlijk nooit op exact het juiste moment als we alleen afgaan op de zonsondergang. Verder is het ook interessant te weten dat de zon al vanaf 17 juni op een later tijdstip opkomt en pas op 24 juni het laatst ondergaat. Dit verschijnsel komt door de ellipsvormige baan van de aarde om de zon en wordt ook wel tijdsvereffing genoemd. Maar het is wel zo dat de zomerzonnewende altijd gedurende het etmaal met het meeste daglicht van 16 uur, 45 minuten en 3 seconden plaatsvindt. Vanaf 22 juni gaat de zon weer een heel klein beetje zuidelijker onder totdat hij op 21 december het uiterste zuidwestelijke punt van 2310 azimut bereikt. In deze studie heb ik uiteenlopende aspecten meegenomen die allemaal een rol spelen bij de viering van de zomerzonnewendeviering in het Heilooërbos. Van tevoren vermoedde ik niet dat er zoveel zaken met deze gebeurtenis verband hielden en dat ze een onderzoek vragen van een behoorlijke diepgang. Niet alles heb ik gedetailleerd kunnen onderzoeken omdat de redactie dit artikel voor de zomerzonnewende van 2021 in de editie van de Heylooer Cronyck wilde plaatsen. Aan sommige van de behandelde aspecten is geen eenduidige conclusie te verbinden en het is de vraag of er antwoorden komen op enkele belangrijke vragen. De belangrijkste daarvan is natuurlijk of het ooit de bedoeling was om een zichtlaan aan te leggen die uitzicht bood op de ondergaande zon op de langste dag van het jaar? Of waren er andere redenen die de bouwrichting van het landhuis met de zichtlijn hebben bepaald zoals bijvoorbeeld inpassing in het bestaande cultuurlandschap? Hopelijk kan die vraag ooit eenduidig beantwoord worden. De redactie en schrijver stellen het zeer op prijs als lezers hierop willen reageren. 1. Jong, Erik de e.a. - Landschappen van verbeelding, vormgeven aan de Europese traditie van de tuin- en landschapsarchitectuur 1600-2000 - NAi Uitgevers, Rotterdam 2008; 2. Kruijswijk, Marita - Nederlandse jaarfeesten en hun liederen door de eeuwen heen - Uitgeverij Verloren, Hilversum 2006; 3. Mark, Ana. van der - Transformatie van Buitenplaats Nijenburg. Van adelijk landgoed tot burgermanswoning (Praktijkreeks Cultureel Erfgoed, afl. 10, nr.25) Den Haag 2010; 4. Pouls, H.C. - De landmeter Jan Pietersz. Dou en de Hollandse Cirkel - Nederlandse Commissie voor Geodesie, Delft 2002; 5. Sluijs, Mark van der - hemelwaarnemen.com - Website voor astronomie; 6. Streefkerk, C (red.) - Perfect gemeten, Landmeters in Hollands Noorderkwartier ca. 1550-1700 -Stichting Uitgeverij Noord-Holland, 1994; Met dank aan: Pieter van Foreest - Beheerder erfgoed Nijenburg; Wim Grootendorst - Oud boswachter van het Heilooërbos; Inge Kracht - Queeninblack en medeorganisator zomerzonnewendewandeling; Ineke Strouben - Gepensioneerd directeur van het Kenniscentrum Immaterieel Erfgoed. 7

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 9