Zonnewendewandeling magie ontstond geloof in allerlei zaken zoals degenen die tijdens de zonnewende trouwen kunnen verzekerd zijn van een lang, gelukkig en vruchtbaar huwelijk. Gewassen die op 21 juni worden geplant leveren een rijke oogst op. Kruiden die dan worden geplukt houden het kwaad buiten de deur. De kerk heeft dit volksgeloof nooit erkend en de katholieke kerk heeft zelfs de viering van de zomerzonnewende verboden. Als alternatief werd de geboorte van Johannes de Doper (Sint-Jan) gevierd op 24 juni. Tot in de vijftiende/ zestiende eeuw werden er in Nederland op 24 juni Sint Jansvuren ontstoken waar men tot middernacht omheen danste en waar geliefden hand en hand doorheen sprongen. Sinds de Reformatie beschouwden zowel de protestantse kerk als de overheid die vuren als heidens. De hervormde Inge Kracht viert de zomerzonnewende. Foto Zoë Richardson kerkenraad in Alkmaar verzocht in 1606 het stadsbestuur om de 'groote dertelheyt, supersitie en afgoderie' die op Sint-Jansdag plaatsvond met 'ophanging der croonen, eten, dansen en looveren dragen' te weren. Protestanten waren vanaf de Reformatie al niet meer betrokken bij processies en andere heiligenvereringen. Het is daarom niet waarschijnlijk dat hier in Heiloo in die zeventiende of achttiende eeuw deze zichtlaan is aangelegd met bedoeling om op een speciale wijze de zomerzonnewende mee te maken. De eerdere veronderstelling dat het uit wetenschappelijke belangstelling komt lijkt daarom aannemelijker. De laatste jaren is er in Nederland wel weer sprake van een opleving van deze volksviering nadat het eeuwenlang in de vergetelheid was geraakt. Kortstondig was er nog een opleving in de nazitijd (1940-1944) omdat de NSB het in navolging van Duitse nazi's als een Germaans feest op de jaarkalender plaatste; er zijn echter geen aanwijzingen dat dat ook in Heiloo gebeurde. Na de oorlog werd die viering vanzelfsprekend als verwerpelijk ervaren maar de laatste tijd zijn er landelijk gezien weer enkele zonnewendevieringen die nu sunsational festivals genoemd worden. Die toegenomen belangstelling is zeker ook in Heiloo merkbaar en de Historische Vereniging organiseert daarom ook de zonnewendewandelingen. Wat betreft de naam: sunsational festivals, wij houden het liever bij zomerzonnewendeviering. Sinds enkele jaren organiseert de Historische Vereniging Heiloo voor belangstellenden rondom de langste dag een zonnewendewandeling naar het landhuis Nijenburg en de Ronde O. Zoals elk voorgaand jaar zal ook in 2021 deze wandeling voor onze vereniging begeleid worden door Bep van Vliet, Wim Buwalda, Jaap de Graaf en Paul Morsch. De wandeling begint bij de Beun. Daarna lopen we langs enkele beelden rondom 't Loo, glasatelier Lucia Admiraal (ook bekend als de hutkoffer en het oudste huisje van Heiloo), de Witte Kerk met de begraafplaats en de gotische fundamenten van de kerk, langs het Raadhuis, de oude Pastorie en de Nic. Beetsweg en dan via de Delenselaan, het Engelse Werk met de Comédie naar het bordes van het landhuis. Vanaf dat bordes wordt de zonsondergang bekeken. Daarna is de wandeling voorbij maar sommige deelnemers lopen daarna nog naar de Ronde O om nog wat van de daar aanwezige gezelligheid mee te maken. Het is de ervaring van de rondleiders dat de mensen tijdens de wandeling pas echt naar de omgeving gaan kijken. Voor het eerst vallen de beelden van Tineke Bot en Willem Hopman op, het lijkt wel of de naderende zonsondergang de zintuigen extra alert maakt. Zoals vermeld zal dit jaar Inge Kracht, die zelf hiervoor al enige keren evenementen heeft georganiseerd rondom de zomerzonnewende, haar bijdrage leveren aan de door onze vereniging georganiseerde wandeling. Zij heeft speciale gevoelens bij de viering van het begin van de zomer en die heeft ze als volgt verwoord: "Als je Midzomer aan de natuur koppelt, dan draait het om overvloed en groei. Er hangen vruchten aan bomen 6

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 8