De kompasrichting van de Westerlaan gebouwde landhuis er is ingepast. Die zeventiende eeuw is de periode dat de Republiek der Zeven Verenigde Provinciën op het toppunt van haar macht was, en een belangrijke speler was op het wereldtoneel. De Noordelijke Nederlanden waren welvarend en de bovenlaag van de bevolking was rijk; zo ook de familie van Egmond van de Nijenburg die het landgoed in eigendom kreeg. Zij hadden hun fortuin voornamelijk opgebouwd uit de verdiensten van de Hoornse kamer van de VOC. Eén van de belangrijke verworvenheden in die zeventiende eeuw was de bloei van de wetenschappen en de belangstelling voor relatief nieuw ontdekte fenomenen zoals de beweging van hemellichamen en de positie van de aarde in ons zonnestelsel. Direct verband kan niet aangetoond worden maar het is wel opmerkelijk dat dichtbij in Alkmaar de familie Metius woonde die bestond uit sterrenkundigen, wiskundigen, landmeters en bouwers van navigatie- instrumenten. Aannemelijk is dat al deze kennis een rol heeft gespeeld bij de bepaling van de zichtlijn die we nu Westerlaan noemen. Er zijn rondom Nijenburg nog meer aanwijzingen voor belangstelling van navigatie in de tuinaanleg. Naast het koetshuis is een stukje aangelegd bos, ook wel het Franse werk genoemd waar een kruis doorheen loopt. Dat kruis is precies in de richting noord-zuid aangebracht, je zou het een aangeplante kompasnaald kunnen noemen. Ook is opmerkelijk dat de Westerlaan ongeveer in dezelfde richting is aangelegd als de Kuillaan, maar daarover later meer. Bij de bouw van het landhuis Nijenburg zou rekening gehouden zijn met de inpassing ervan op twee zichtlijnen. De eerste loopt via de rooilijn naar de waagtoren van Alkmaar in het noordoosten en de tweede vanaf de voorgevel langs de as van de huidige Westerlaan. Deze laatste as sluit loodrecht aan op het landhuis. (Zie ook het artikel van Ina Blekemolen in de Cronyck winter 2020.) Met behulp van Google Earth Pro kan geconstateerd worden dat de huidige as van de Westerlaan precies in de richting 3100 azimut loopt. Dat is niet helemaal de kompasrichting waar de zon op de langste dag ondergaat want dan zou hij op 312o azimut moeten zijn aangelegd. Vanuit het landhuis loopt de zichtlijn via de Ronde O over de spoorlijn en nog een stukje verder en biedt daarna uitzicht over de Egmondermeer op de duinen tussen Wimmenum en Het Woud. Men denkt dat oorspronkelijk de as van de laan aangesloten geweest is op het midden van het landhuis waar het bordes en het latere balkon zich bevinden. Het nu verdwenen beeld van de zonnegod Apollo van de dakkapel is daar volgens sommigen ook een aanwijzing voor. In de loop der eeuwen moet de as iets naar het noordwesten verschoven zijn wat te verklaren valt uit de latere aanplant van bomen (beuken) die de zichtlaan nu omzomen. Dat kan op zijn beurt de kleine afwijking in graden azimut verklaren die de huidige laan afwijkt van de precieze richting waar de zon op 21 juni ondergaat nl. 312o. Die omzoming is waarschijnlijk geruime tijd na 1742 Zichtlijn vanaf Nijenburg Deze rode lijn is ingetekend op 310° azimut en loopt vanaf Huls Nijenburg over de Westerlaan. Hij is doorgetrokken tot de kustlijn. Google Earth Kompasrichting Westerlaan - Google Earth Pro

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 6