LAAN - MYTHISCH ERFGOED Viering van die zomerzonnewende in Heiloo Wat zien we bij een zonnewendeviering? Waarom gaan we naar het Heilooërbos? Jan van der Giessen Ook dit jaar verzorgt de Historische Vereniging Heiloo weer zonsondergangwandelingen. Gezien het succes van de voorgaande jaren zullen er drie gehouden worden nl. op 19, 20 en 21 juni. Dit jaar krijgen de vaste begeleiders van onze vereniging ondersteuning van Inge Kracht die eerder al zelf evenementen rondom de zomerzonnewende organiseerde. Om de deelnemers en natuurlijk ook de thuisblijvers te informeren over de achtergronden bij deze avondwandelingen in het Heilooërbos, volgen hieronder enkele wetenswaardigheden. Elk jaar op 21 juni is het tot laat in de avond druk in het Heilooërbos. Er vindt dan een bijzonder fenomeen plaats dat heel veel mensen willen meemaken. Het grootste deel van die mensen is op weg naar de omgeving van de Ronde O, aan de westelijke zijde van de huidige Westerlaan die vlak bij de spoorlijn gelegen is. Sommigen hebben een picknickmand bij zich gevuld met een fles wijn, glazen en wat te eten. Het is gezellig en rustig maar als de tijd verstrijkt neemt de spanning toe. Men kijkt naar het westen waar inmiddels de ondergaande zon bij Bergen aan Zee boven de duinen is verschenen. Langzaam gaat de zon onder, elk jaar weer op dezelfde plek ter afsluiting van de dag met de langste tijd tussen zonsopkomst en zonsondergang. Als het zonlicht vlak voordat het wegebt als het ware oplicht en de bomen oranje kleurt, klinken de glazen en zijn de mensen blij dat ze het begin van de astronomische zomer zo bewust hebben kunnen meemaken. Het wordt nu snel donkerder en iedereen vertrekt weer huiswaarts. Het bos blijft achter in de eerste zomernacht waarin het echter niet helemaal donker wordt. De zon zet zijn denkbeeldige reis net onder de horizon naar het noorden voort en zal op 22 juni vroeg in de ochtend in het noordoosten weer opkomen. Gedurende het etmaal van de langste dag stond de zon heel even stil boven de noordelijke- of Kreeftskeerkring daarom wordt de dag ook wel die van de zomerzonnewende genoemd. Daarna gaat hij elke avond steeds zuidelijker onder tot hij de zuidelijke of Steenbokskeerkring heeft bereikt. Het duurt precies een halfjaar voordat hij daar aankomt en dan begint bij ons de astronomische winter. Daarna moeten we een halfjaar wachten tot het weer 21 juni is en we met picknickmanden weer naar de Ronde O op weg kunnen om weer het mythische moment van de zomerzonnewende mee te maken. Mits het weer meewerkt; en natuurlijk mits het Zonsondergang op 21 juni 2020 over het spoor gezien vanaf de Ronde O. Foto Joop Tulp geen schrikkeljaar is, want dan vieren we de langste dag op 20 juni. Om praktische redenen vinden de wandelingen van de vereniging ook plaats op 19 en 20 juni. De zon gaat op die dagen niet precies op het noordelijkste punt onder maar dat verschil valt voor het blote oog niet te onderscheiden. De zichtlaan of Westerlaan in het Heilooërbos is vanaf het landhuis Nijenburg gericht op de zonsondergang op de langste dag van het jaar. Hierdoor kan men jaarlijks getuige zijn van het begin van de astronomische zomer en kan men de zomerzonnewende vieren. Dat is opmerkelijk omdat er zover wij weten helemaal geen traditie was van zo'n viering. Bij het ontbreken van bronnen over de motivatie van de aanleg van deze zichtlijn moeten we die reconstrueren. De plannen ervoor zijn waarschijnlijk gemaakt in de zeventiende eeuw dus vóór de bouw van het huidige landhuis. Dit valt af te leiden uit de kompas richting waarin de tuinen zijn aangelegd voordat het later 3

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 5