WOO (ZOMER 2021) Bij het schrijven van deze Heylooer Cronyck was het nog niet duidelijk of de strenge coronarestricties die het openbare leven de laatste tijd zo beheerst hebben al gedeeltelijk verminderd zijn. Hopelijk is dat zo en kunnen de activiteiten die onze vereniging al zo lang heeft moeten uitstellen weer doorgang vinden. Zo ook hopelijk de zonnewendewandelingen die alweer een groot aantal jaren op het vaste programma staan. Daarvoor is deze keer in de Cronyck een artikel opgenomen dat nog eens op een rijtje zet wat zoal bij de zomerzonnewendeviering in Heiloo meespeelt. Verder in deze Cronyck een uitgebreid verhaal van Wim Buwalda over de balletklassen van mw. Majolée. Veel aandacht wordt gegeven aan persoonlijke ervaringen van deelneemsters aan die balletopleiding. Door deze getuigenissen van inmiddels al op leeftijd zijnde dames, is het een boeiend document geworden over een inmiddels afgesloten periode in het Heilooër gemeenschapsleven. Het wordt gevolgd door een artikel over het onderwatermuseum door Dick Slagter. Naar verwachting zullen maar weinigen van het bestaan van dit interessante kunstwerk afweten. In samenwerking met o.a. de kunstenaar beschrijft Dick op treffende wijze de achtergronden bij dit vergeten monument. Aan het einde van het stuk doet hij, hopelijk niet tevergeefs, een oproep om goed voor ons culturele erfgoed te zorgen. Van dhr. W. Admiraal ditmaal een korte bijdrage en wel over de toren van de Witte Kerk. Het kan als kleine aanvulling gezien worden op het boek van Jaap de Graaf, 'Meer dan 1000-jaar Witte Kerk in Heiloo' dat in 2017 verscheen. Onder de mysterieuze titel 'Een onbekende bestuurder uit een onbekend tijdperk: Cornelis van Foreest (1756 1825)' beschrijft Peter Tomson het leven van een niet zo bekende bewoner van Nijenburg. Hij wijt die relatieve onbekendheid aan de tijd en de omstandigheden waarin deze deelnemer aan het Bataafse experiment leefde. In onze geschiedenisboeken is deze periode lange tijd onderbelicht geweest omdat ze werd gekoppeld aan de Napoleontische bezetting van Nederland. Dat is jammer want er is ook veel goeds in die tijd ontstaan zoals ons eerste democratisch gekozen parlement. Pieter Louter schrijft over een verdwenen gemeenschap in de buurt van Heiloo het zgn. Kuilhuizen. Aanleiding is het artikel over het Heilooërbos in de vorige Cronyck waarin deze naam voorkomt. Ook de inmiddels overleden streekhistoricus Belonje heeft erover geschreven zonder aan te geven waar het zich bevond. Aan die onzekerheid wordt in deze bijdrage een einde gemaakt. De vaste rubriek 'Zo was het - zo is het' behandelt Dick Slagter deze keer de plek waar de zorgvilla Craenenbroeck staat aan de Kennemerstraatweg. De naam van de instelling is een treffend voorbeeld dat een historische naam niet hoeft te verdwijnen maar ook kan verhuizen. Inmiddels is verschenen een boek over de westkant van Heiloo. De schrijver Jaap de Graaf geeft hiervan in de boekenrubriek een introductie. Ook Josta de Graaf-Gieltjes levert aan de rubriek een bijdrage met haar verhaal over de vrouwen achter de mannen van de Heilooër Kring. Wij denken dat u weer plezier zult beleven aan de inhoud van deze Cronijck. Laten we hopen dat er spoedig een einde komt aan de moeilijke tijd die de coronapandemie ons gebracht heeft. Ook deze keer wensen we natuurlijk iedereen een goede gezondheid toe! Namens de redactie, Jan C. van der Giessen 2

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 4