DE KRING VAN HEILOO HISTORISCHE REEKS 'De Kring van Heiloo' Bij het verschijnen in de Historische reeks Heiloo, nummer 6, 'De Kring van Heiloo' lijkt er op het eerste gezicht veel aandacht voor de heren te zijn. Ga maar na, Hasebroek, Beets, Potgieter, Kneppelhout, Hofdijk en natuurlijk wordt de min of meer aanrichter van De Kring: Cees van Foreest, genoemd. Dan de vrouwen van Nicolaas Beets, dat moeten sterke vrouwen geweest zijn. De eerste vrouw Alida van Foreest krijgt in 16 jaar 9 kinderen. Kort na de geboorte van haar laatste kind overlijdt ze. De tweede vrouw, Jacoba Elisabeth, krijgt naast haar artistieke bezigheden, ook nog 6 kinderen. Josta de Graaf-Gieltjes. Maar als we deze nieuwe publicatie beter bekijken zal blijken dat er wel degelijk over vrouwen verhaald wordt. Sterke, bekende, belangrijke vrouwen. Om te beginnen, wordt verteld over de moeder van Cees, de weduwe Jacoba Elisabeth van Foreest van der Palm. Zij had de zorg over een groot gezin en bestierde daarbij het leven op Nijenburg en ook de ontvangsten van de leden van de Kring. Later lezen we over Elisabeth Johanna Hasebroek (ja, ja, vooral de zuster van....). Zij blijkt de spil van de ontvangsten op de 'Oude Pastory' te zijn. Daarnaast dient te worden vermeld dat op de kaft van haar eerste boek 'Te Laat' haar naam niet te zien was. Dat zou immers ongepast zijn voor een vrouw. Wat vaak opvalt is dat mannen in de kunst en de wetenschap ook Beets dus, zich kunnen manifesteren omdat ze van die sterke vrouwen naast zich hebben. Wie kent immers het kunstzinnige werk van Jacoba zijn tweede vrouw? Mlrn en J.P. Hasebroek, E. Hasebroek, Boks, Boshoorn-ToasaW Josta DE Graa Maart 2021 HistorischeVereniging Heiloo De echtgenote van Kneppelhout heeft wellicht ook geen makkelijk leven gehad, haar huwelijk werd door velen beschouwd als een 'schijnhuwelijk (het was zijn nicht). Na de dood van Kneppelhout heeft ze als weduwe nog 34 jaar geleefd. Over vrouwen rond Potgieter is hier alleen te vertellen dat hij veel opgetrokken is met zijn tante Wilhelmina. Ook bij Hofdijk is het stil rond de vrouwen. Er werd gezegd dat hij 'veel verliefdheid had op Truitje' (Bosboom Toussaint). Ten slotte Anna Louisa Geertruida Bosboom Toussaint, een sterke vrouw, ze wordt bedrogen door haar verloofde en trouwt daarna met Bosboom. Een vrouw met een lange lijst van publicaties, een groot stuk in de krant toen ze 70 jaar werd en nu een standbeeld in Alkmaar. Zie daar een heel rijtje bijzondere vrouwen die niet opvallend maar wel degelijk aanwezig zijn in deze nieuwe publicatie. Vanwege hun betrokkenheid bij de 'Kring van Heiloo' hebben Bep van Vliet en Wim Buwalda op 12 april, geheel Corona-proof elk een exemplaar van deze publicatie in ontvangst mogen nemen. Elisabeth Johanna Hasebriek Anna L.G. Bosboom Toussaint 40

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 42