NIEUW BOEK Het Malevoort en het Baafjespolderdijkje. Malevoort Het Heiloo-West dat welhaast weg is, eeuwenoud cultuurgebied, prachtige natuur. Als logisch vervolg op de publicatie over het riviertje de Die en omgeving is nu ook de geschiedenis van Heiloo- West op papier gesteld. Net als aan de oostkant zijn in dit, ooit agrarische, gebied in de loop der jaren grote delen ingenomen door woningbouw en de aanleg van wegen en dit proces is nog steeds gaande. Landerijen die eeuwenlang als wei- of bouwland in gebruik zijn geweest, boerderijen van waaruit de bevolking eeuwenlang de vaak zware werkzaamheden hebben verricht, zij hebben na de oorlog in rap tempo plaats moeten maken om de groeiende bevolking van Heiloo te huisvesten. Dat betekent dat in de westelijke strandvlakte, grofweg het gebied ten westen van de Westerweg, sinds de tweede wereldoorlog grote veranderingen hebben plaatsgehad. Alleen de oudere Heilooërs hebben het open gebied, het onbelemmerde uitzicht vanaf de Westerweg op de duinen, nog op hun netvlies. Er zijn niet veel mensen meer die erover kunnen vertellen, die op de midden in het land gelegen boerderijen zijn opgegroeid, er hebben gewoond en gewerkt en het dorp op zich af hebben zien komen. Er zijn niet veel mensen meer die met een polsstok door de weilanden zwierven, op zoek naar avontuur, op zoek naar kievitseieren, op zoek naar kikkervisjes Hoog tijd dus om het verhaal over de westelijke strandvlakte van Heiloo vast te leggen, nu er nog mensen zijn die de verhalen kunnen vertellen van hoe het was. Om dat te kunnen doen heb ik met een groot aantal mensen gesproken, Het huisje De Ark dat ooit in de De Wildtlaan stond en waarvan een spannend verhaal gaat. waaronder vele personen die zijn opgegroeid op een boerderij in Heiloo-West. Zij hebben met veel plezier en enthousiasme hun herinneringen aan die tijd opgehaald. Het leverde een schat op aan gegevens over het leven zoals zich dat daar afspeelde. Het waren mooie gesprekken vaak, die verhaalden van vervlogen tijden. Een persoon die het gebied heel goed kent, is Fred Houtenbos. Hoewel niet opgegroeid op een boerderij, heeft hij er in zijn jeugd zoveel rondgezworven dat hij als geen ander het verhaal kan vertellen, over hoe het was in die tijd. Over vogels en hun nesten, over sneeuw en ijs en over al die andere dingen die een jongen beleefde die er op uit trok. Met hem ben ik op zoek gegaan naar wat er nog te vinden is van het oude landschap te midden van de woonwijken en niet zonder resultaat. Hij was ook degene die al veel fotomateriaal van het oude Heiloo-West had verzameld, waarvan ik bij het schrijven dankbaar gebruik heb kunnen maken. Ook de Historische Vereniging beschikt over een rijk fotoarchief waarvan een flink aantal beelden als illustratie is opgenomen. Naast dit oude beeldmateriaal zijn er door leden van de HAF, de Heilooër Amateurfotografenvereniging, ruim een jaar lang foto's gemaakt in het gebied, van historische plekken, maar ook gewoon om te laten zien dat er nog heel veel moois over is. De foto's tonen een gebied waarvan valt te genieten, tonen een gebied waarop we heel zuinig moeten zijn, zodat ook komende generaties daar plezier aan kunnen beleven. Om het verhaal van Heiloo-West te vertellen heb ik gebruik gemaakt van de vele kaarten die vanaf de zestiende eeuw van het gebied zijn gemaakt en luchtfoto's uit 1938 vormen als het ware de beginsituatie van mijn verhaal. Jaap de Graaf 39

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 41