In Boekel zijn meerdere stukken land waar de naam De Kuil in voorkomt Alhoewel de Kuijlhuizen nergens voorkomt in de archieven, behalve in de akte van Waar stond dit huis van Cornelis Abramsz in de Boekelermeer? Bronnen: doen vanaf kerstmis 1734. Hij lijkt het namelijk nog wel te gebruiken. Het leidt er zelfs toe dat partijen in april 1735 verschillende rechtszaken voeren om deze discussie tot een goed einde te brengen. 1735, zijn er wel aanknooppunten te vinden, waarom deze naam werd gebruikt. Kijkend naar de eerste transacties die Cornelis doet bij aankoop van land lijkt de naam voort te komen uit de akkertjes die hij koopt. In juli 1717 verkoopt Cornelis Adriaansz van 't Hogie uit de Huygenwaart aan Cornelis Abrahamsz te Boekel onder Heiloo voor 50 gulden een acker land gelegen te Boekel genaamd de Kuijl, groot 205,5 roe, belent Paulus Dirksz en de weduwe Isaak Claas ten zuiden. In april 1718 verkoopt Neeltje Timmerman, weduwe van Jacob Jacobsz Timmerman wonend tot Boekel onder Akersloot aan Cornelis Abrahamsz voor 26,- een acker geestland van 78,5 roe onder de Boekeldergeest, belent de school te Boekel in het noorden en de erven Cornelis Coopman in het zuiden. In het verpondingregister van 1721 wordt Cornelis Abrahamsz genoemd als wonend tot Boekel onder Heijloo. Hij bezit dan de volgende twee stukjes akkerland: - De halve cuijl van Jacob Jacobs van 78,5 roe. - De Kuijl van Pieter Hendriksz, afgekomen van Aagt Jans van 157 roe. In het verpondingregister van 1721 staan 18 stukken land vermeld onder Boekel met daarin opgenomen de aanduiding 'de kuil'(de cuijl of kuijl). Het lijkt dus om een gebied in Boekel te gaan. Uit deze transacties blijkt dat een van deze stukjes land grenst aan het huis dat hij in 1721 koopt. In april 1721 verkoopt Cornelis Verlet voor 400 gulden aan Cornelis Abrahamzs, wonend in de Schans tot Boekel een huis gelegen tot Boekel onder Heijloo alsmede het erf en een croft land van 395,25 belent de Schermer ringsloot ten oosten, de koper ten zuiden en de rijweg ten westen. Voorts nog een stuk weijdland tot Boekel genaamd de Aalbertsweid van 1 morgen 622 roe, ten zuiden de stad Alkmaar, de rijdweg ten oosten en het mannengasthuis uit Alkmaar ten noorden. Cornelis had geen andere stukjes land wat ten zuiden konden liggen, dan de twee stukjes akkerland die hij in 1717 en 1718 had gekocht. Op de kaart van Johannes Dou uit 1680 ziet men bij de rode pijl ten zuiden van de 'Suider Boekel Mole' van Boekel een aantal huizen liggen met de weg ten westen en de Schermer ringsloot ten oosten. Deze huizen voldoen aan de beschrijving van het huis dat Cornelis Abrahamsz in 1721 koopt. Het lijkt dus waarschijnlijk dat dit de plaats is waar de Kuilhuizen was gelegen. Dit zal dan ook aangeduid kunnen worden als Kuilhuizen en ik hoop dat het raadsel van Belonje hiermee waarschijnlijk is opgelost. Dick Slagter, Het nieuwe straatnamenboek van Heiloo, 2017 Ina Blekemolen, De rijke historie van het Heilooer bos, Heylooer Cronyck, Jaargang 14, n2, winter 2020 33

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 35