IN De verdwenen naam "de Kuilhuizen" in Heiloo De naam Kuilhuizen komt naar voren als een plaats in Heiloo De Kuilhuizen wordt vooral bij de Kuillaan gezocht Hoe past Cornelis Abrahamsz in dit verhaal? Waar ging de akte uit 1735 over? Dr. P.J. Louter Naar aanleiding van een artikel van Ina Blekemolen in de Heylooer Cronyck wintereditie 2020 waarin de naam Kuilhuizen wordt genoemd, wil ik wat dieper ingaan op de vraag waar de Kuilhuizen waarschijnlijk lag. In een artikel in het magazine de Speelwagen no 9/10 van 1955, een uitgave van het Westfries Genootschap, schrijft de bekende streekhistoricus mr. J. Belonje over de verdwenen namen van Etgroet en Kuilhuizen te Heiloo. Hij noemt als eerste Etgroet als een verdwenen plaatsnaam. Deze naam is zowel op verschillende kaarten als in de nodige aktes terug te vinden. Het lag ten noordwesten van de Witte Kerk. 'De tweede nu verdwenen naam is de Kuilhuizen. De vermelding hiervan komt nog voor in een akte op 9 april 1735 verleden, voor de Alkmaarse notaris Jacob van Bodeghem. Daarin wordt melding gemaakt van Cornelis Abrahams wonende in de Kuilhuizen onder Heiloo en tevens van een stuk weiland van 10 morgen gelegen in de Kuilhuizen onder de banne van Heijloo, waarvan wordt bericht dat hij dit tesamen bezit met Trijntje Edel, als enig bij testament geroepen erfgename van Thamis Jans'. Belonje stelt: 'De Kuilhuizen zoekt men echter op deze kaart (die van Hoogheemraadschap Uitwaterende sluizen) tevergeefs en ik weet met deze naam dan ook volstrekt geen raad, tenzij in het onderhevige geval moet worden gedacht aan een bewoond complex, dat aan de genoemde Kuillaan, derhalve langs de tegenwoordige 'IJsbaan' gelegen zou hebben, waartoe de kaart toevallig wel aanleiding zou kunnen bieden. In Het Nieuwe Straatnamen Boek van Heiloo wordt onder de Kuillaan vermeld: 'In een akte, in 1735 verleden voor de Alkmaarse notaris Jacob van Bodeghem, wordt melding gemaakt van ene Cornelis Abrahamsz. Hij bezat samen met Trijntje Edel een stuk weiland gelegen in de Kuijlhuijsen onder de banne van Heiloo. Op een oude kaart staat deze weg nog aangeduid als de Luut Laan. Het is niet uitgesloten dat het hier gaat om een - nu verdwenen - bewoond complex, dat heeft gelegen in de directe omgeving van het stuk land waar nu de ijsbaan is. Volgens een oude kaart van het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen is dit goed mogelijk. Ook in het interessante artikel in de Heylooer Cronyck over het Heilooerbos van Ina Blekemolen wordt vermeld dat de laan die ten noorden van de Westerlaan ligt zijn herkomst van Cornelis Abrahamsz zou hebben. Zij verwijst in dit artikel naar ene Cornelis Abrahamsz die volgens een acte uit 1735 in Kuylhuysen onder Heiloo woonde. (Kuylhuysen was waarschijnlijk een vroeger bewoond complex, dichtbij de Kuillaan; het woord 'Kuyl' wijst op zandafgravingen). Het is inderdaad verleidelijk om Kuilhuizen en de Kuillaan aan elkaar te koppelen. In werkelijkheid gaat het echter om een andere plaats. Cornelis Abraham is een zoon van Abraham Pietersz. Molenaar en Ariaantje Lourisdr. Plas, beiden geboren en getogen in Heiloo, maar na hun huwelijk woonachtig in Nieuwpoort en Boekel onder Alkmaar. Op 19 maart 1684 wordt hun zoon Cornelis gedoopt in de rooms katholieke Sint Dominicuskerk te Alkmaar. Op 29 januari 1708 trouwt Cornelis Abramsz de Boer met Neeltje Ariensdr. In 1717 en 1718 koopt deze Cornelis 2 akkertjes land in Heiloo. In 1721 koopt hij ook een boerderij, waar zijn 7 kinderen opgroeien. Deze komen later ook naar voren onder de familienaam De Boer. In 1760 overlijdt Cornelis Abramsz, bij zijn overlijden wordt 6 gulden impost (begrafenisbelasting) betaald. Vermoedelijk is Neeltje Ariensdr voor 1754 overleden (van voor die tijd ontbreken de impost gegevens). De akte waar Belonje van 9 april 1735 naar verwijst, betreft een aanzegging door Trijntje Edels, enig erfgenaam van Tamis Jansz aan Cornelis Abramsz wonende in de Kuijlhuijsen onder Heijloo om een rechtsgeldig huurcontract te maken van de helft van een stuk land dat Cornelis huurt van Trijntje Edels, gekomen uit de erfenis van Tamis Jansz (notaris Jacob van Bodeghem, Alkmaars notariaat). Het betreft een stuk land van 7.788 roe (10 morgen) in de Boekelermeerpolder onder Heijloo dat Tamis Jansz en Cornelis Abramsz in 1729 gezamenlijk hebben gekocht. In 1730 krijgt Tamis een ongeluk en wordt het stuk land aan Cornelis verhuurd. Na een paar jaar overlijdt Tamis met Trijntje als enige erfgenaam. In 1734 heeft Cornelis zijn deel verkocht en wil hij geen nieuw huurcedulle opmaken voor het deel wat hij huurt, waarop Trijntje hem aanspreekt dit wel te 32

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 34