31 Taco Scheltema, Jeannette van Delen en Cornelis van Foreest, ca. 1803. (Stedelijk Museum Alkmaar, bruikleen St. van Foreest en van Egmond van de Nijenburg) niet goed in zijn vel zat. Heel ongewoon voor hem was een hooglopend conflict dat hij als penningmeester van de Zijpe en Hazenpolder had met het overige bestuur. Het hoeft niet te betekenen dat hij totaal ongelukkig was, maar erg goed ging het in elk geval niet. Het staat vast dat hij na 1820 met zijn gezondheid sukkelde. Dit contrasteert met zijn collega Van der Palm, die tevens een goede vriend was en wiens dochter met zijn zoon Dirk trouwde. Van der Palm, die weliswaar zes jaar jonger was, ging na zijn bestuurstijd in Den Haag in 1806 opgewekt verder met zijn professoraat in Leiden, waar hij tot grote roem steeg. Vooral door zijn redevoeringen bij algemene feestdagen werd hij een nationale figuur. Hij was een vurig aanhanger van het koningschap van Willem en werd zelfs een inspirator van de leus 'God, Nederland en Oranje'. Tegelijkertijd blijkt hij erg zwijgzaam te zijn geworden over zijn patriottisch-Bataafse verleden, een zwijgzaamheid die ook te vinden is bij vele generatiegenoten. Er is alle reden om aan te nemen dat dit ook van Foreest gold. Er is echter geen enkele aanwijzing dat Foreest Van der Palms welsprekende enthousiasme voor het Oranje koninkrijk deelde. Eerder krijg je bij hem de indruk van een ongemakkelijk stilzwijgen. Het is zelfs aannemelijk dat de onbekendheid van zijn familie met zijn Bataafse verleden is begonnen bij zijn eigen stilzwijgen. Jeannette overleefde haar man vijf jaar. Van haar bestaat helaas geen apart archiefdeel, in tegenstelling tot andere Foreesten-vrouwen zoals Foreests moeder. Wel zijn Jeannette's sporen zichtbaar in Foreests archief. Zij heeft kennelijk meegeholpen aan het bijhouden daarvan en heeft dat voortgezet na zijn dood. Behalve een aantal herinneringsbriefjes in het archief bezitten we drie gedichten die zij geschreven of overgeschreven heeft. Met nog wat terloopse echo's van anderen krijgen we daaruit een indruk van haar karakter als een opgewekte en geestige vrouw die niet bang was om een beetje te spotten met gewichtige zaken, maar die ook haar donkere en soms bittere kanten had. Bij dat laatste kan verdriet om het vroege verlies van twee van haar kinderen een rol gespeeld hebben. Op Nijenburg hangen pendant-portretten van Jeannette en Foreest die rond 1803 zijn gemaakt door Taco Scheltema. Zoals ander werk van deze schilder zijn het levendige portretten die een echt menselijke indruk geven. Cornelis van Foreest (1756-1825): beginselvast bestuurder in een tijdperk van revoluties, Verloren, Hilversum. Verschijnt zomer 2021, omvang ca. 320 pp., prijs ongeveer 25,-. Te bestellen bij de boekhandel en bij de uitgever, https://verloren. nl/cornelis-van-foreest. Het boek wordt gepresenteerd in Heiloo, waarbij de uitgever met boeken aanwezig zal zijn. Gemikt wordt hiervoor op eind augustus, bij tegenvallende corona-omstandigheden begin oktober. Let op nader bericht. Eerdere publicaties hierover van Peter J. Tomson: 'Boeken vertellen een verhaal: Het patriottisch engagement van Cornelis van Foreest (1756-1825)', De boekenwereld, tijdschrift voor boek en prent 27 (2011) 258-273. 'De manhafte kapitein C. van Foreest', Oud Alkmaar 36/2 (2012) 42-51.

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 33