Reinier Vinkeles naar Jan Bulthuis, Eerste Nationale Vergadering, 1795 (Rijksmuseum) een vrije republiek met een gekozen regering. Tegenover de Amerikaanse invloed stond die van Engeland. Dat liep in de eerste plaats via de stadhouder, wiens moeder een Engelse prinses was. Daarnaast was zijn vrouw Wilhelmina een Pruisische prinses, en er waren allerlei familiebanden tussen de Engelse en Pruisische vorstenhuizen. Het was een tijd waarin koningen en hun families er nog toe deden. En dan had je Frankrijk. Daar was een diepe tegenstelling ontstaan tussen enerzijds boeren en burgers en anderzijds adel en geestelijkheid. Verlichte denkers als Rousseau en Voltaire bepleitten een rechtvaardige samenleving. Ook de koning werd daardoor aangesproken, maar het was onduidelijk welke kant hij zou kiezen. Intussen probeerde de Engelse ambassadeur in Nederland met alle middelen te voorkomen dat de patriotten hun succesvolle Amerikaanse voorbeeld zouden volgen. Zij bouwden namelijk onder leiding van Foreests Defensiecommissie een stevige verdediging op waar de stadhouder niet van terug had. De ambassadeur bedacht het plan om de stadhouder naar Den Haag te laten terugkeren om het volk achter zich te verenigen. Willem wilde niet, Wilhelmina wel, maar ze werd in juni 1787 tegengehouden bij Schoonhoven. Na veel geïntrigeer wist Engeland deze 'majesteitsschennis' aan de koning van Pruisen, Wilhelmina's broer, te verkopen als reden om met zijn leger de Republiek binnen te vallen. De beloofde hulptroepen uit Frankrijk waar de patriotten op hoopten, bleven uit. Utrecht viel na drie dagen, Amsterdam na een maand. De patriotten hadden de slag verloren, maar niet de strijd. Terwijl Willem aangevuurd door Wilhelmina een zeer repressief Oranje-bewind voerde, bereidden zij een hernieuwde omwenteling voor. Een enorme opsteker was de revolutie die in 1789 in Frankrijk uitbrak en het land tot de 'revolutionaire motor' van Europa maakte. In Nederland werden de leesclubs weer actief, ook Foreests club in Alkmaar. Contact werd gehouden met de vluchtelingen, die voor een deel in Frankrijk zaten en onder leiding van Willem Daendels een Bataafs legioen vormden. Nederland benoorden de rivieren werd goed verdedigd door Engelse, Pruisische en Nederlandse troepen. Maar in december 1794 viel een strenge vorst in en konden Daendels en zijn mannen met generaal Pichegru en een Frans leger de Waal oversteken. Willem V vluchtte met zijn gezin naar Engeland. Schimmelpenninck riep de Bataafse vrijheid uit in Amsterdam, en in Alkmaar werd Foreest gekozen om het volk toe te spreken. Op 1 maart 1795 werd in Den Haag plechtig de eerste voorlopige Nationale Vergadering geopend die een kiesreglement moest opstellen. Daarmee zou het volk in vrije verkiezingen zijn vertegenwoordigers kiezen die vervolgens de staatsregeling moesten vervaardigen. Na de aanvaarding daarvan door het volk en nieuwe verkiezingen zou dan het geheel constitutioneel gekozen parlement gaan regeren. Door een complex van redenen werd het een lange weg. Hoofdoorzaken waren de overgeërfde verbrokkeldheid van de Nederlandse bestuurscultuur en de economische en politieke tegenstellingen tussen Holland en de 'landgewesten' zoals Gelderland. Pas na een beheerste staatsgreep lukte het een staatsregeling op te stellen en aangenomen te krijgen. Dat ging echter gepaard met grote politieke zuiveringsacties, en om het evenwicht te herstellen organiseerden de leidende bestuurders een tegenstaatsgreep die nog minder gewelddadig was. Zo kon in juni 1798 het parlement, toen Vertegenwoordigend Lichaam geheten, aan de slag met de kersverse staatsregeling. Foreest onderscheidde zich als gekozen volksvertegenwoordiger door zijn energieke inzet voor het uitrollen, toepassen en verbeteren van de staatsregeling. Ik breek het relaas af. Het punt is dat de patriottisch- Bataafse revolutie geen 'Frans importproduct' was. Het was een eigenstandig voortbrengsel van de politieke vernieuwingsbeweging die de Atlantische wereld eind achttiende eeuw doortrok, eerst in Amerika, toen in Nederland, daarna in Frankrijk. De invloed vanuit Frankrijk was sterk en groeide enorm onder Napoleon, maar werd in evenwicht gehouden en uiteindelijk overtroffen door de invloed van Engeland en haar bondgenoten. In 1814 liep het tenslotte uit op het Koninkrijk der Verenigde Nederlanden onder de zoon van de laatste stadhouder, Willem I, waarin Foreest zijn laatste levensjaren sleet. 29

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 31