NDE BESTUURDER UIT EEN ONBEKEND TIJDPERK Een Cornelis van Foreest (1756-1825) De onbekende 'Foreest' Peter Tomson Het buitenhuis Nijenburg en de daarmee verbonden geschiedenis van de familie Van Foreest mogen zich in Heiloo verheugen in een continue, warme belangstelling. Verheugend is ook hoe deze belangstelling uitdrukking vindt in de Heylooer Cronyck en in verschillende activiteiten van de Historische Vereniging Heiloo, zodat het huis en de familiegeschiedenis een breder gedeeld cultuurhistorisch bezit kunnen worden. In het licht daarvan is het op zijn plaats, op deze bladzijden nog eens aandacht te besteden aan het leven van Cornelis van Foreest (1756-1825). Welbeschouwd was hij misschien de meest markante van de Nijenburgse Foreesten. Toch is zijn leven en werk grotendeels onbekend gebleven. Deze onbekendheid te doorbreken is het doel van een boek dat ik in voorbereiding heb. Ik dank de redactie voor de gelegenheid om het bij de lezers te introduceren. Eerst over zijn naam. Ik zal Cornelis hier, zoals ook in mijn boek, aanduiden met de roepnaam die hij in zijn directe omgeving had, namelijk 'Foreest'. Op die manier hoef ik hem niet steeds te onderscheiden van zijn grootvader en zijn kleinzoon, die allebei dezelfde voornaam droegen. Ook zijn vrouw Jeannette van Delen noemde hem in gesprekken en aantekeningen eenvoudigweg 'Foreest'. Bekend is dat Foreests grootvader Cornelis (1704-1761) onder meer als bestuurder van de Hoornse 'Kamer' van de Verenigde Oostindische Compagnie grote rijkdom verwierf en bovendien van zijn tante Maria (van Egmond) van de Nijenburg het gelijknamige landgoed erfde. Zo werd hij een van de rijkste mensen van het Noorderkwartier. Toen zijn zoon stierf moest zijn kleinzoon, 'onze' Foreest, de erfenis delen met vijf broers en zusters, maar hij erfde als oudste zoon het landgoed Nijenburg. Vervolgens werd onder Napoleon de evenredige erfdeling ingevoerd. Dat was geen probleem voor Foreests enig overgebleven kind, zijn zoon Dirk. Voor diens talrijke kinderen was het echter een hele opgave om Nijenburg met de landerijen bijeen te behouden. Het lukte de oudste, Cornelis (1817-1875), alleen door te M. Tavenier, Nijenburg, 1787 (Familiearchief Van Foreest, inv. nr. 880) 27

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 29