Nazorg gewenst Met dank aan: van zo'n goede kwaliteit was, kon men de bodem van de vijver goed zien. Dit leverde gunstige omstandigheden om hier een kunstwerk te plaatsen. Op de bodem en in de lengte van de vijver, op ongeveer 1 meter van de rand van de aanwezige steiger, werden 30 afbeeldingen van zoetwaterdiertjes bedacht van RVS in een streng ritme alsof het een museale opstelling betreft. Er werd afwisseling gezocht tussen de 'open' en de 'dichte' tekeningen. De beestjes zouden worden verankerd op sokkels van geslepen zwart beton. Bij deze constructie werd boven elk diertje een drijvende ring van dunwandig RVS aangebracht. Deze 30 ringen zouden Actief fungeren als een vergrootglas. De ringen werden op hun plaats gehouden door drie dunne staalkabeltjes. Zo zouden deze ringen ondanks wisselende waterstanden flexibel meedeinen. Op de 20 cm hoge reling van de aanwezige steiger werd een naamplaatje van elk aanwezig beestje aangebracht. Bij de presentatie van het kunstwerk stelde de kunstenaar: 'Het kunstwerk houdt niet op bij de oplevering'. Hij bedoelde hiermee dat het kunstwerk onderhoud behoefde. Het is daarom verwonderlijk dat de RVS ringen vanwege onderhoudsproblemen na een paar jaar zijn verwijderd. Het is te hopen dat de Gemeente Heiloo de rest van het kunstwerk behoedt voor een verdere teloorgang. Het is namelijk een uniek kunstwerk in Nederland. De keuze van de gemeente Heiloo voor dit kunstwerk onderstreepte kennelijk dat de gemeente akkoord ging met het benodigde onderhoud. Sinds 2017 heeft de gemeente Heiloo een beleid voor het onderhouden van beelden in de openbare ruimte. Tegelijkertijd werd en wordt voor toekomstig onderhoud geen structureel budget vastgesteld en wordt er geen onderhoud gepland. Onderhoud wordt alleen gepleegd wanneer dit nodig is. Men heeft hiervoor een overeenkomst met een gespecialiseerd bedrijf in het onderhoud van kunstwerken in de openbare ruimte gesloten. Hopelijk leidt deze bijdrage tot een besef, dat eenmaal geplaatste kunstwerken ook een bijdrage leveren aan het cultureel erfgoed. Vaak ook omdat zij een geschiedenis met zich meedragen en een beeldbepalende herinnering voor veel inwoners zijn of worden. Erick de Lyon heeft de realisering van veel grote projecten achter zijn naam staan, zoals onder andere Bunker 599 (meer projecten van hem zijn te zien op www.delyon.nl). De schrijfwijze van de diertjes door de kunstenaar is niet aangepast aan de nieuwe spelling. In de loop der jaren een beeld van achterstallig onderhoud Cees Baart Eric de Lyon Hosper NL BV, landschapsarchitectuur en stedenbouw Foto's Eric de Lyon Annalies Scheerhoorn Dick Slagter Heiloo, 21 maart 2021 Dick Slagter 24

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 26