Het onderwatermuseum van Eric de Lyon - De Alle Hospervijver vlak na het gereedkomen van de wijk Jan Derksen en Jan Pronk actief waren. De Egelshoek is een bijzondere wijk in Heiloo, want in 2005 werd deze wijk op de vakbeurs Urban Design uitgeroepen tot winnaar van de eerste 'Stedelijk Interieur Waardering' (de prijs voor de openbare ruimte die goed blijft). De wijk werd daarbij als volgt beschreven: 'De woonwijk Egelshoek in Heiloo ten zuiden van Alkmaar is een fraai voorbeeld van een integraal ontwerp. De landschappelijke ondergrond (overgang strandwal, strandvlakte), de stedenbouwkundige uitleg en de architectonische invulling sluiten naadloos op elkaar aan en versterken elkaar. De wijk van 188 woningen heeft een volledig gebiedseigen watersysteem. Dat was bij dit winnende prijsvraagontwerp in 1995 bijzonder vooruitstrevend. De centrale vijverpartij buffert het water dat via wadi's afstroomt van de strandwal en dramatiseert het hoogteverschil tussen strandwal en strandvlakte'. Een wadi is een met grind en zand gevulde greppel of sloot, die water zowel kan vasthouden als infiltreren. De waterkwaliteit hier behoort tot de hoogste van de provincie Noord-Holland. De Egelshoek werd ontworpen door Bureau Alle Hosper met als ontwerpers Alle Hosper, Peter de Ruyter (tevens projectleider), Arjan Karssen, Hanneke Kijne en Patrick Verhoeven. Het project Egelshoek in Heiloo werd in oktober 1999 opgeleverd en bevindt zich in een groene woonomgeving met veel openbare ruimte. In opdracht van de gemeente Heiloo ontwierp beeldend kunstenaar Erick de Lyon (Geb. 1954 te Den Haag) een kunstwerk voor de nieuwe wijk Egelshoek. Erick de Lyon (Atelier de Lyon te Amsterdam) werkt als kunstenaar voornamelijk in de openbare ruimte en neemt daarbij vaak het landschap en natuurlijke verschijnselen als uitgangspunt. Hij kijkt naar wat er is en bedenkt daarna iets dat hij tot een kunstwerk maakt. Als hij wordt uitgenodigd voor een opdracht vraagt hij zich altijd eerst af of het wel noodzakelijk is om wat te doen. Hij huldigt de opvatting dat niets-doen, opruimen of herschikken vaak veel betere ingrepen zijn. Hij vindt de wereld al vol genoeg! In dit geval maakte hij gebruik van de aanwezigheid van water en maakte hij zichtbaar wat er wel is, maar niet is te zien. Na onderzoek kwam hij tot de conclusie dat de kwaliteit van het water in de Alle Hospervijver, in die tijd, de één na hoogste van Noord-Holland was. In water van deze kwaliteit komen heel veel zichtbare en onzichtbare beestjes voor. Dit werd de basis voor zijn kunstwerk. Zijn plan voor het kunstwerk sloot aan bij de bedoelingen van de ontwerpers. De verzamelde informatie bracht Eric de Lyon tot het ontwerp van het Onderwatermuseum. Doordat het water De sokkels met de drijvende ringen sokkels van geslepen peten (zwart) met drie Oevestiginpsogen ringen rvs 316 met drie ogen voor verankering Schematisch ontwerp van het kunstwerk Het oorspronkelijke kunstwerk

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 23