Indrukken van Martje Kiel-Buwalda Herinneringen van Lida Hoogvorst maar het was een groep jongens en meisjes die veel van ballet hielden en daar een uur les hadden. Het was ten dele overigens wel bedoeld als een kweekvijver voor de professionele opleiding. Sommige leerlingen hoopten dan ook verder te komen. Je kreeg er heel goed les er werd erg gelet op houding, de juiste uitvoering van de passen, sprongen en al die dingen die er onderdeel van uitmaakten. Een professionele carrière in het ballet heb ik nooit bereikt, wat overigens ook mijn ambitie niet was, maar veel plezier heeft het dansen mij zeker verschaft. Ik ben mevrouw Majolée daar nog steeds dankbaar voor, want daar lagen de 'wortels' van het verdere dansplezier in mijn leven! Ons gehele gezin was, ik meen in 1956, aanwezig bij een regionale bijeenkomst van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling (nu NIVON), in een openluchttheater in Bergen. (Nu is dat een kunstskibaan.) Tijdens de bijeenkomst werden dansjes uitgevoerd door een balletgroep uit Heiloo. Ik vond dat prachtig! "Dat wil ik ook", zei ik tegen mijn vader en moeder. Nu waren mijn ouders bekenden van degenen die de leiding hadden, de heer en mevrouw Majolée, dus het een en ander was snel geregeld. Zo toog ik op de balletlesdagen naar Heiloo. Wij woonden aan de Kennemerstraatweg in Alkmaar. Mijn moeder vond het niet goed dat ik in mijn eentje door het Heilooër Bos fietste. Daarom werd ik op de lesdagen naar het Dorpshuis in Heiloo gebracht en daar opgehaald door mijn broer Wim of mijn vader. Vanaf mijn 11e tot mijn 14e jaar heb ik met veel plezier de balletlessen gevolgd Ik genoot erg van de lichtvoetige dans, maar ook van de muziek. Balletmuziek vind ik mede daarom nog altijd mooi. Er was toen een vaste pianiste, mevrouw De Vries. We werkten ieder jaar naar een uitvoering toe. Elk jaar met een ander thema. Er werden mooie kostuums gemaakt en er waren voor de uitvoeringen ook extra repetities. Die generale repetities waren soms een beetje chaotisch, maar tijdens de uitvoeringen, hoewel die wel spannend waren, Balletuitvoering o.l.v. mw. Majolée in de muzieknis Heiloo Ballet der Lage Landen ca. 1958 kwam alles weer goed. Ook herinner ik me een van de eerste uitvoeringen in de aula van de Willibrordusstichting waaraan ik deelnam. Het verbaasde mij wel enigszins dat bij die uitvoering de avond werd geopend door de heer Majolée. Mevrouw Majolée kwam pas bij het slot ten tonele; zij was daarvoor drukdoende achter en in de coulissen. Meneer Majolée ging tijdens het openingswoord gekleed in tamelijk donkere kleren met een 'pofbroek', een knickerbocker of plusfour, een kledingstuk dat in sommige kringen toen (nog) in de mode was. Zijn kleding contrasteerde in elk geval nogal met onze lichte en luchtige balletpakjes. Een hoogtepunt voor mij was toen we met de balletschool in een bus naar Amsterdam gingen, naar een optreden van het "Ballet der Lage Landen" in de Stadsschouwburg. Wat er op het programma stond weet ik niet meer. Maar we keken onze ogen uit bij de prestaties van de dansers en danseressen. Na een geslaagde uitvoering in februari 1957 werden we op Hemelvaartsdag beloond met een 'verrassingstocht' voor de balletgroepen van de zaterdagmiddag. We deden onder andere een speeltuin aan. Een leuk initiatief, dat de sfeer van de balletklassen van mevrouw Majolée goed typeerde. Mooie tijden waren dat... In mijn herinnering ga ik, op verzoek, terug naar de eerste balletlessen in 1954. Ik was toen 7 jaar. De lessen waren op een bekende plek, namelijk in het Dorpshuis, het gebouw naast mijn school, de Nicolaas Beetsschool. Naast het huis was een hoge ingang, kan ik me nog herinneren. Daar leerde ik mevrouw Majolée kennen. Mijn eerste indruk was dat zij er gespierd uitzag. Ik vond het erg gezellig dat de oefeningen werden gedanst op echte pianomuziek. Mevrouw Nel de Vries speelde piano bij onze lessen. De balletlessen werden ook gegeven door Bep Beemster. Opvallend was dat er veel medeleerlingen uit Heiloo aanwezig waren die ik niet kende. De leeftijdgenoten van de openbare scholen, de Nic. Beetsschool en Vondelschool, 11

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 13