Mary Sanstra-Veenis blikt terug verhuisde naar de Kerkelaan, tot genoegen van mevrouw Köhne die het achtergelaten huis te groot en te koud vond. De belangrijkste reden voor de verhuizing was echter dat de groeiende Nicolaas Beetsschool extra ruimte voor klassen nodig had. Toen de Vondelschool was gebouwd om de toename aan leerlingen op te vangen, kwam -enige tijd later- het huis als Dorpshuis ter beschikking als verenigingsgebouw, onder andere voor de balletklassen. Mede door het enthousiasme en de vriendelijke aanpak van mevrouw Majolée groeide in korte tijd de belangstelling voor haar balletlessen. Er waren op den duur lessen voor kleuters, voor lagereschoolleerlingen, voor oudere meisjes en voor een damesgroep. De 'school' van mevrouw Majolée kreeg los van Doves een zelfstandige positie. De oefeningen in de balletlessen waren ook bedoeld om te komen tot jaarlijkse uitvoeringen voor publiek, zowel in De Rustende Jager als in de (oude) aula van de Willibrordusstichting. Daarvan werd veel werk gemaakt en er werden dan ook veel successen gevierd. Spectaculair was een openluchtuitvoering op 4 mei 1955 op een vlonder in een vijver in Plan West in Heiloo. De Alkmaarsche Courant telde zo'n 2000 belangstellenden. De verslaggever vermeldde vervolgens destijds nog: "De gure wind maakte het voor de schaars geklede meisjes niet bepaald prettig". Ook werd er opgetreden buiten Heiloo, ondersteunden de balletgroepen uitvoeringen van operetteverenigingen en werd gedanst op 'bonte avonden' van verenigingen. Vooral de balletgroep van de 'oudere' meisjes (12 - 16 jaar) danste op een goed niveau. De groep trad op onder de naam 'Legra' (lenigheid en gratie). Twee van de danseressen, Ine van Dijk en Lineke Majolée, gingen, ieder voor zich, een opmerkelijke toekomst tegemoet. Legra, 1953, danste in matrozenpakjes op de muziek van de Radetzkymars (Joh. Strauss sr). V.l.n.r. bovenste rij: Sjaantje Snaauw, Caria v.d. Vall, Ine van Dijk, Rietje van Ammers, Ria de Boer, Lineke Majolée, Rietje Jensch. V.l.n.r. onderste rij: Joke van Ammers, Marja Burgerhout, Miep van Kuijk, Mieke Olthuis, Riek Verhoeven, Oud-leerlingen hebben goede herinneringen aan de balletlessen van mevrouw Majolée vroeger. Desgevraagd hebben zij indrukken uit die tijd opgediept. Ik denk dat ik een jaar of 8 of 9 was. We woonden in de Schuine Hondsbosschelaan. Buren van ons in de straat waren de heer, mevrouw en Lineke Majolée. Lineke was een jaar ouder dan ik. We waren buurtvriendinnetjes en speelden veel met elkaar op straat. We zongen samen liedjes met andere meisjes uit de buurt, onder wie Anneke van Til, zittend op het hek van de 'Uiver', de fietsenwinkel op de hoek van de Schuine Hondsbosschelaan en Westerweg. We zaten ook alle drie op gymles bij Doves. Linekes moeder had in die tijd een balletgroepje opgericht. Mevrouw Majolée vroeg ons - Anneke van Til en mij - als vriendinnetjes van Lineke uit de straat of we het leuk zouden vinden om bij het groepje te komen balletten. Mevr. Majolée was een heel aardig mens, een lieve zachtaardige buurvrouw, ik mocht haar graag! Het was uiteindelijk een leuk balletgroepje waar steeds meer meisjes bij kwamen ook uit onze klas van de Nicolaas Beetsschool, vriendinnetjes uit de buurt en kinderen van kennissen van mevrouw Majolée. Een aantal meisjes ervan zat net als wij óók op gym bij Doves waar mevrouw Majolée trouwens lesgaf. Lineke was een vriendelijk meisje dat net zoals Thea Beekman duidelijk heel goed kon gymmen. We traden met het balletgroepje af en toe ergens op bij bepaalde verenigingsactiviteiten. Dat waren o.a. optredens in de muzieknis in het gemeentebosje (jammer dat die plek er niet meer is) en in De Rustende Jager. Ook traden we een keer op in Limmen, ergens in 1951 denk ik. We waren toen een onderdeel van een bonte avond. Het was een gebouw in Limmen dat net zo'n toneel had als De Rustende Jager. De muzikanten zaten beneden in een bak en wij dansten op het toneel. De dirigent was een schoolmeester uit Limmen, de heer Bruschke. Ineke van Dijk, later Ine Veen, zat bij mij in de klas op de MULO. Ze kwam wat later in het jaar in de klas. Ik denk dat ze toen pas verhuisd was naar Heiloo. Ze was gewoon een aardig meisje met wie ik niet veel omging. Ze woonde in een andere buurt. Maar ze kwam al gauw in ons balletgroepje. Daar was ze samen met Marja Burgerhout een van de besten van ons allemaal. Ik heb een aantal jaren deel uitgemaakt van de balletklassen van mevrouw Majolée en de nodige uitvoeringen meegemaakt. Een tijdje ben ik eruit geweest. Ik heb toen zeker 6 maanden niet kunnen dansen omdat ik geveld was door geelzucht. Ik was behoorlijk ziek. Wanneer ik gestopt ben met de danslessen In Heiloo weet ik niet precies meer. Maar rond mijn 17e- 20e jaar heb ik ook nog een tijd balletlessen gevolgd bij de balletschool van Annemarie Kühne in Alkmaar. Zij werkte toen samen met de bekende Marinus 9

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 11