k ASSEN VAN MEVROUW MAJOLEE eiend verhaal over de ontwikkeling van het ballet in Heiloo Wim Buwalda* Lenigheid en gratie We verplaatsen ons naar het Heiloo van de jaren 1950 1965. Veel meisjes - en bij uitzondering enkele jongens - droomden (ook) destijds van een toekomst als beroemde balletdanseres of balletdanser. Een feeëriek optreden voor een bewonderend publiek in een strakke maillot, met een mooie witte tutu en op spitzen stond de kleine dromers daarbij voor ogen. Beroemde ballettoppers als Anna Pavlova, Margot Fonteyn en Rudolph Nurejev waren door hun naamsbekendheid aansprekende voorbeeldfiguren. Foto's van hen werden ijverig uit tijdschriften geknipt en in een plakboek verzameld. Gedweept werd met het meisje Ellen uit het bekende Prismaboek 'Ellen op ballet' van Linda Graeme (1956), de balletleerling die ondanks bloed, zweet en tranen toch de top wist te bereiken. Het klassieke ballet In Nederland kende al voor de oorlog een bepaalde traditie; deze kreeg haar voortzetting na de oorlog. In veel dorpen en steden waren dan ook balletgroepen en balletklassen. Zo ook in Heiloo. De droom van de beroemde balletdanseressen in spé kon destijds in de balletlessen van mevrouw Majolée een begin van een verwerkelijking verkrijgen. Dat de grote wensen van de danseresjes in de balletgroep nooit echt een werkelijkheid zouden worden, in een balletwereld waar zeer hoge eisen worden gesteld, zullen zij niet direct hebben bevroed. De stap naar een professionele balletcarrière bleek voor allen veel te groot. Hoewel, twee van de danseresjes zouden later van zich doen spreken. Maar dat komt nog. Nel (Petronella) Sieval (1911-1986) was in haar jeugd in Leiden een opvallende verschijning bij de zogenaamde Prismaboek Ellen op ballet, 1956 Gymnastiekuitvoering met Doves-leerlingen, Rustende Jager 1950. Geheel rechts mw. Majolée, Foto: Hist, Ver. Heiloo ritmische gymnastiek die werd uitgevoerd binnen de gymnastiekvereniging Concordia. Na haar huwelijk in 1935 met de tandtechnieker Nico Majolée (1910 - 1999) verhuisde het echtpaar naar Heiloo naar een woning in de Schuine Hondsbosschelaan. Al spoedig werd mevrouw Majolée-Sieval lid van de in 1925 opgerichte Heilooër gymnastiekvereniging Doves (Door Oefening Vlug en Sterk) waar zij de ritmische gymnastiek propageerde. Als lid van Doves maakte ze in de periode rond 1936 met enige medeleden deel uit van het gymnastiekkeurkorps van de Kring Alkmaar. Tussen 1940 en 1950 ging zij gymnastieklessen geven aan kleuters, waarbij ze bij de uitvoeringen voor ouders veel aandacht besteedde aan de aankleding en passende muziek. De stap naar balletlessen was daarom niet zo groot; de lenigheid van gymnastiek werd zodoende gecombineerd met de gratie elegantie) van ballet. Als onderafdeling van Doves werd in 1946 een balletgroep opgericht. Bijzonder was wel dat mevrouw Majolée daartoe geen vakopleiding had gevolgd. Belangrijk was dan ook dat ze later, ook al omdat het aantal leerlingen beduidend groeide, werd ondersteund door Bep Beemster die was opgeleid in de dansschool van Annemarie Kühne in Alkmaar. De balletlessen in Heiloo werden aanvankelijk op verschillende locaties gegeven. Vanaf 1953 in het Dorpshuis. Deze voormalige woning van het schoolhoofd Köhne werd in 1941 door hem en zijn gezin verlaten; de familie 8

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 10