i Westerlaan, het pronkstuk van het Heilooër Bos s® Rondeau *3 - Zo ongeveer zou een hagenprediker op de Preekstoel hebben kunnen staan. Een boom is al gauw 8000 waard. De waarde van bij voorbeeld een monumentale eikenboom van 150 jaar oud, zoals de eiken aan deze laan, kan wel oplopen tot 90.000. Niet alleen hier, maar ook op andere plaatsen in het bos staan oude eiken. Zo zouden deze zomaar getroffen kunnen worden door de eikenprocessierups. Nog niet zo lang geleden moesten veel iepen uit Heiloo door ziekte verdwijnen, wat grote kapitaalschade betekende. Mocht de rups deze kant opkomen en onherstelbare schade aan de eiken aanrichten, dan zouden andere boomsoorten de schade kunnen beperken. Diversiteit is dus nodig. De volgende laan links draagt de naam Onder Abraham. Mogelijk is dit bospad ooit genoemd naar de daar geplante coniferen. Deze werden destijds door de tuinlieden 'brammetjes' genoemd, naar Cornelis Abrahamsz die volgens een acte uit 1735 in Kuylhuysen onder Heiloo woonde. (Kuylhuysen was waarschijnlijk een vroeger bewoond complex, dichtbij de Kuillaan; het woord 'Kuyl' wijst op zandafgravingen). De kronkelige paadjes hier en daar zijn door wandelend publiek gemaakt. Bij de viersprong even verderop belanden we op de belangrijkste zichtas, de 'grand canal' genoemd: de imposante op het westen gerichte 'Westerlaan', een bijna 1 km lange grasbaan. Deze zichtas is de navelstreng die het landhuis met het bos verbindt. In het midden is hij dieper gemaakt zodat hij groter lijkt. Hij is aan beide kanten beplant met een dubbele rij beuken, waardoor de laan breder lijkt. Toch vermoedt de RCE (Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed) dat de bomen langs de Westerlaan, gezien de breedte van het landhuis, oorspronkelijk maar één rij dik was. In 1865 werd de spoorweg aangelegd die dwars door het bos over de Westerlaan kwam te liggen; een ingrijpende verandering. Kijkend in de richting van het spoor wordt de laan rommeliger. Daar hadden de Duitsers in de oorlog een schietbaan en af en toe lieten ze met explosieven een boom springen. Vandaar de onregelmatigheden. Wel zitten er nog meetpunten voor loodvervuiling in de grond vanwege de kogels. Vanaf het bordes van het huis had men vroeger over de vijver en door de laan een ongehinderd uitzicht op de Egmondermeer en de duinen. Aangezien de Westerlaan niet haaks op de dwarswegen staat maar wel loodrecht op de rooilijn van het huis, gaat men ervan uit dat laan en rooilijn met opzet zo ontworpen zijn. Rond de 20-er jaren van de vorige eeuw werd de laan gebruikt voor harddraverijen met paarden. Bij de verkoop van dit bosgedeelte op 28 februari 1928 door N.V. Maatschappij Nijenburg tot Exploitatie van Onroerende Goederen (lees meer hierover onder 'De Kortelingen') aan Vereniging Natuurmonumenten, is uitdrukkelijk bepaald dat deze laan open moest blijven. Men heeft zich niet altijd aan deze bepaling gehouden, maar de laatste jaren is de laan weer open. De eikenlaan; links op de voorgrond een lege plek waar een eik is gesneuveld. Foto: Dick Slagter Op de Westerlaan, vlakbij de Westerweg, ligt het Rondeau. Op een kaart uit 1761 van de 'Plantagie van 't Huys Nijenburg met zijn Bossen, Laanen, Weegen en gedeelte der Landerven', van D. de Vries, is deze plek aangegeven met zichtlijnen naar de kerktorens van Alkmaar en Heiloo. De markering met piketpaaltjes (naar een foto van ca. 1900) met een laag ijzeren hekje vormde duidelijk een ronde O in de Westerlaan. Vandaar dat de laan in de volksmond de Ronde-O-laan of de Ronde-O 7

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 9