Hagenpreek n He id, •eAsioe/ Plattegrond van het Heilooër Bos, 1925 het is waarschijnlijk pas ontstaan tijdens de Romantiek, eind 18e en begin 19e eeuw. Toen leefden allerlei mystieke verhalen op, waaronder die van Adelbertus, de Runxputte en van Willibrordus. In vroegmiddeleeuwse of middeleeuwse bronnen zijn geen aanwijzingen voor het Willibrordusverhaal te vinden. Het is zelfs de vraag of hij hier in eigen persoon is geweest. Zo'n 800 jaar later, tijdens de Reformatie, toen landvoogdes Margaretha van Parma hier aan het bewind was, moeten door de Protestanten in Alkmaar op de Preekstoel hagenpreken hebben plaatsgehad. Een hagenpreek is een prediking in het open veld. Meestal gaat het om godsdienstige bijeenkomsten die in de begintijd van de Reformatie in de 16e eeuw door calvinisten georganiseerd werden. Tijdens hagenpreken zetten gelovigen zich af tegen de katholieke leer en riep men op tot een zuivering van de kerk. Jan Arentsz, mandenmaker van beroep en een bekende hagenprediker uit Alkmaar, heeft op de Preekstoel zijn ideeën over de Reformatie verkondigd. Verklaring van de nummers: 1 Spokenbos 2. Onder Abraham 3. Eikenlaan 4. Kortelingen 5. Belieslaan 6. Stetlaan 7. Boerderij Het Stet 8. Boerderij Noord-West 9. Boerderij Cranenbroek (nu Vredenoord) 10. Blockhovepark 11. Plek waar meerdere wegen samenkomen: de Westerlaan en de Ronde O 12. De Koude Keuken De naam hagenpreek duidt op de plek waar de gelovigen bijeenkwamen: preken bij de heggen. De haag had hier vooral de betekenis 'buiten de stad waar hagen zijn'. Dat dergelijke preken in open veld niet zonder gevaar waren, blijkt uit het feit dat er altijd enkele mensen op de uitkijk waren gezet, zodat ze 5

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 7