-»-■* Vier rechte lanen Preekstoel Een oude akkerwal achter Rector Frederiklaan, ingang Zandersloot (type 2). Omdat de grens van het oude landgoed tot ver in Alkmaar lag, kunnen we deze wal tot het bos rekenen. Foto: Anita van Breugel in het College van Gecommitteerde Raden van West-Friesland en omdat dit College in Hoorn zetelde, woonde Jacob een deel van zijn leven in Hoorn. Maar de Van Foreesten hebben de band met Alkmaar altijd behouden. Gerard van Egmond van de Nijenburg trouwde met Machteld van Foreest en het echtpaar gaf in 1705 opdracht tot de bouw van de buitenplaats Nijenburg. Als een eiland in het uitgestrekte Hollandse weidelandschap ontstond zo tussen Alkmaar en Heiloo een groene 230 ha grote buffer. Onverstoorbaar heeft de buitenplaats eeuwenlang vele stormen doorstaan. Omdat er van het geslacht Van Egmond van de Nijenburg geen nazaten kwamen, viel het landgoed toe aan de familie Van Foreest. Pas toen, midden 18e eeuw, is het bos grootschalig aangeplant en ontstond het Heilooër Bos zoals wij dat nu kennen. Een wandeling zou kunnen beginnen bij de Kuillaan die, met aan weerskanten oeroude eiken, wordt doorkruist door vier van noord naar zuid evenwijdig lopende paden. Eerst de kaarsrechte Middenlaan, dan 20 meter verder de oude Heerenweg die al bestond voor de aanleg van het bos, begin 18e eeuw. Hij slingert dan ook een beetje. Even verderop ligt de Zanderslootweg. Alle drie de lanen beginnen bij de Kerkelaan. De Middenlaan eindigt bij de Kuillaan en de Heerenweg loopt dood op de Van Foreestlaan. De Zanderslootweg loopt door tot aan de Hout in Alkmaar. In 1924 werd de driehoekig gevormde ijsbaan opgericht. Deze driehoek ligt, evenals het Blockhovepark, aan de noordzijde van de Kuillaan en lager dan het zuidelijke bosgedeelte. Dat komt omdat er voor de bouw van huizen in de eerste helft van de vorige eeuw aan weerszijden van de Zandersloot zandafgravingen hebben plaatsgevonden. Het zand werd verkocht en door de 'Zandersloot' afgevoerd. Voordat de ijsbaan werd aangelegd, kon de Heilooër bevolking schaatsen op de vijver en de grachten rond het huis Nijenburg. Vanuit het huis werd dan warme chocolademelk uitgedeeld. Nu was er een schaatsvereniging met een bestuur en een clubhuis. De vierde weg die het bos doorkruist is de Westerweg. Deze loopt van Limmen naar het Scharloo in Alkmaar. Bij de spoorwegovergang van de Kerkelaan draait hij het bos binnen. Aan het einde van de Kuillaan, westelijk van de spoorwegovergang, ligt boerderij Noord-West. Dit complex bestaat uit een witte stolpboerderij uit de 18e eeuw en een kleine stolp als knechtswoning uit 1900. Het complex maakt deel uit van landgoed Nijenburg en is eigendom van Natuurmonumenten. Boerderij Cranenbroek (nu Vredenoord), waarschijnlijk gedateerd 1755, die ook bij het landgoed hoort, bevindt zich verder in noordwestelijke richting. Dit complex bestaat uit een stolpboerderij, een stenen schuur en hekpijlers. De voorganger van dit boerderijcomplex was het middeleeuwse kasteel Cranenbroek. De oude slotgracht ligt nog op het terrein van de boerderij. Op de vijfsprong, recht tegenover kwekerij Meijer, ligt de boswachterswoning. Dit karakteristieke pand, een gemeentelijk monument, stamt uit 1913 en is ook onderdeel van landgoed Nijenburg. De woning is waarschijnlijk gebouwd toen de N.V. Nijenburg werd opgericht (zie verder in dit artikel). Schuin tegenover de boswachterswoning, waar de Schuine Laan begint die door het Sparrenbosch naar het Blockhovepark loopt, bevindt zich een kleine verhoging in het landschap die de Preekstoel wordt genoemd. Het verhaal gaat dat deze plek voor onze Germaanse voorouders belangrijk is geweest. In de voorchristelijke tijd zou in Heiloo op deze plaats een zonnecultus hebben bestaan waar rituele handelingen werden verricht en godinnen en goden werden vereerd. Maar omdat hier nooit opgravingen hebben plaatsgevonden, wordt aan dit verhaal getwijfeld. Vanaf de prehistorie was dit akkerlandschap. Waarschijnlijk is hier sprake van een legende. Wel moet je vanaf dit punt uitgekeken hebben op de weide, die ongeveer doorliep tot waar nu het spoor ligt. In vroeger tijden hield men bijzondere samenkomsten vanaf een punt in de open lucht. Geloofsverkondigers hadden de gewoonte om heiligdommen van de heidenen te kerstenen. Zo zou de monnik Willibrordus hier in de 8e eeuw gepredikt hebben. Hoewel ook aan de waarheid hiervan wordt getwijfeld, zou de missionaris vanaf de plek van het Witte Kerkje door het bos, later de Willibrordusweg genoemd, hiernaartoe zijn gelopen om de inheemse bewoners, de heidense Friese Heilooërs, vanaf de Preekstoel toe te spreken, tot het christelijk geloof te bewegen en zijn wonderen te verrichten. De mensen stonden dan op het open veld, terwijl Willibrordus met zijn rug tegen de strandwal aan zijn preken hield. Dit verhaal spreekt tot de verbeelding van veel Heilooërs, maar 4

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 6