STORIE VAN HET HEILOOER BOS hagenpreken, een aspergeveld en kostbare eiken Ina Blekemolen Houtwallen Hoe is het Heilooër Bos ontstaan? In dit artikel worden de historische plaatsen van het Heilooër Bos en de daarmee samenhangende geschiedenis samengebracht in een verhaal dat zich vertelt in een wandeling. Dit verhaal wordt min of meer chronologisch verteld en afgewisseld met terzijdes in cursief van meer algemene aard. De vroegste in het bos nog altijd zichtbare overblijfselen dateren uit de Middeleeuwen. Het zal de oplettende wandelaar opvallen dat er overal in het bos verspreid kleine niveauverschillen zichtbaar zijn. Karakteristiek voor het Heilooër Bos is dan ook de aanwezigheid van lage wallen. Daar laten we de geschiedenis van het bos beginnen. Maar welke rol speelden de walletjes destijds? Over ouderdom en functie van de wallen lopen de meningen nogal uiteen. Daarom deden leden van de Archeologische Werkgroep Heiloo een proefonderzoek. Nabij de plaats waar in de zestiger jaren van de vorige eeuw handgevormd aardewerk uit de Romeinse Tijd was aangetroffen, werd door één van de walletjes een proefsleuf gegraven. Hieruit kon worden opgemaakt dat ze niet in de Romeinse Tijd maar waarschijnlijk Houtwal langs de Willibrordusweg (zie hieronder type 1). Foto: Dick Slagter in de Middeleeuwen of in de Nieuwe Tijd, in elk geval nog vóór de aanleg van het bos in het midden van de 17e eeuw, zijn opgeworpen. In de onderzochte wal werd middeleeuws en post-middeleeuws aardewerk gevonden. Opnieuw leverde het onderzoek, naast een tweetal mogelijke grondsporen, grote fragmenten aardewerk op uit de Romeinse Tijd. De houtwallen zijn in twee typen te onderscheiden. Het eerste type zijn de nog duidelijk zichtbare walletjes langs de bekende doorgaande structuren, tegenwoordig geasfalteerd maar vroeger zandpaden, zoals de Kuillaan, de Heerenweg, de Zandersloot (het gedeelte door het bos) en de Westerweg (het deel door het bos tot en met Kwekerij Meijer). Verder liggen er houtwallen langs een deel van de Kraaienlaan en de Belieslaan waar over het spoor rechts een hoge wal ligt. Deze houtwallen zijn in de Middeleeuwen aangelegd om de zandpaden binnen een bepaalde marge te houden, om het vee bij verplaatsingen binnen de paden te laten lopen en om eigendomsgrenzen aan te geven. Het waren toen openbare, doorgaande paden. Deze houtwallen hebben eeuwenlang dienst gedaan en doen dat in feite nog steeds. Het enige verschil is dat de zandpaden nu geasfalteerd zijn. De walletjes van het tweede type liggen kriskras door het bos. Deze zijn niet gebonden aan de tegenwoordige wegen. Ze liggen iets hoger dan de omliggende gronden maar zijn onopvallend want het hoogteverschil is gering. Vaak zijn ze wat ingezakt, soms hebben ze nog bomen op de structuur staan. Deze minder expliciete verhogingen zijn restanten van particuliere perceelsgrenzen die men afbakende met een houtwal. Ook dit zijn uitgesproken middeleeuwse perceelstructuren. Ze hebben daarna niet meer gediend als perceelgrens, maar dankzij het feit dat ze in de 18e eeuwse aanleg van het bos zijn opgenomen, zijn ze nog altijd zichtbaar. Aangenomen wordt dat er door de eeuwen heen regelmatig walletjes bijgekomen zijn. Zo was het Heilooër Bos in de Middeleeuwen een bebost gebied, maar werd het tijdens het beleg van Alkmaar in 1573 gekapt. Om zandverstuivingen tegen te gaan bleven enkele bosschages staan, maar een bos was het niet meer. De vrijkomende gronden zijn toen in gebruik genomen voor de landbouw, er werd o.a. graan geteeld waardoor er kleine akkertjes ontstonden. De grens van deze akkertjes werd gevormd door lage walletjes. Ook hiervan zijn resten in het bos te vinden. De geschiedenis van het Heilooer Bos begon ongeveer 4000 jaar geleden. In die tijd vormden zich langs de Noordhollandse kust strandwallen. Heiloo ligt op de droge strandwal die begint bij Limmen en eindigt bij de Grote Kerk in Alkmaar. Deze wal was aan beide kanten omgeven door weiden die in de strandvlakten lagen, in gebruik als akkerlandschap. In de 17e eeuw stichtten de heren Van Egmond van de Nijenburg op de strandwal, iets verhoogd, een bos. Vanaf ca. 1482 woonde de familie Van Foreest in Alkmaar. Jacob van Foreest (1556-1624) vertegenwoordigde Alkmaar 3

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 5