WOO (WINTER 2020) Net als bij de verschijning van de vorige editie van de Heylooer Cronyck is het coronavirus nog altijd onder ons. Het ziet er naar uit dat dit nog wel geruime tijd zo zal blijven. We vertrouwen erop dat u met de verhalen in ons blad toch enige troost zult vinden in deze voor velen zo moeilijke tijd. Daarbij dient vermeld te worden dat de redactie zich nog steeds gelukkig kan prijzen met het aanbod van prachtige artikelen die de auteurs zonder andere tegenprestatie dan plaatsing in ons blad, steeds weer afstaan. Daarvoor bedankt de redactie de inzenders van deze voor de historie van Heiloo belangrijke teksten, hartelijk. Ook nu in deze uitgave zult u een keur aan interessante verhalen vinden die zoveel als mogelijk, met mooie platen verluchtigd zijn. Om te beginnen een prachtig artikel van Ina Blekemolen over het Heilooër Bos. Voor vele Heilooërs een populair wandelgebied met of zonder hond; en in het weekend is het meestal erg druk met ook veel niet-Heilooërs. Dat toont wel aan hoe het bos wordt gewaardeerd en eigenlijk zou iedereen gewapend met de kennis uit dit artikel deze wandeling nog eens moeten maken. Niet allemaal tegelijk graag! Ditmaal is de rubriek "Zo was het/ zo is het" verzorgd door Hans Welling. We kijken naar de westelijke kant van het stationsgebied. In relatief korte tijd is ook dit kleine stukje Heiloo ingrijpend veranderd. We gaan door met het tweede deel van de geschiedenis van de stoomtram tussen Heiloo en Alkmaar door dhr. W. Admiraal. Na eerder zijn serie verhalen over 150-jaar spoortreinen in Heiloo gelezen te hebben, nu dan het laatste deel over de oude tramlijn. Als toegift vindt u op de middenpagina een Stoomtram- Spel. Wellicht aardig voor de komende feestdagen? Wim Buwalda gaat ook door met het aanleveren van interessante en prachtig geïllustreerde artikelen. Deze speelden zich allemaal af in en rond Nijenburg. Deze keer gaat het over wapenborden en met name die bij huwelijk en dood werden gebruikt. Het verhaal begint op de zolder van Nijenburg maar we komen later ook uit in de Laurenskerk van Alkmaar en de protestantse kerk van Limmen. Na de rouwborden blijven we met het verhaal over de sarcofagen van Heiloo nog eens stilstaan bij de dood. Of liever gezegd wat de levenden ter ere van de doden aan gebruiken en gewoonten ingesteld hadden. Jaap de Graaf gaat de geschiedenis van de sarcofagen van Heiloo na. Het resultaat is een prachtig inkijkje in het eeuwenoude gebruik van begraven in een stenen kist. Om een sarcofaag te bekijken hoeven we niet meer naar het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden maar volstaat een bezoek aan ons eigen Historisch Museum Heiloo. Toegegeven onze sarcofaag stamt dan niet uit Egypte of de Romeinse tijd maar wij kunnen er een tonen uit 1866 om aan te gegeven hoe lang de traditie van begraven in poreuze stenen kisten is. Leerlingen van de OBS De Springschans hebben een bezoek aan het Historisch Museum gebracht. De bijgaande verslagjes zijn heel leuk om te lezen. Met zo'n bezoek proberen we de jeugd voor het werk van onze vereniging te interesseren. Als laatste de boekenrubriek en nog enkele aanvullingen op het eerste artikel over de tramlijn in de vorige Cronyck. Wij denken dat u veel plezier zult beleven aan de inhoud van deze Cronyck. Ondanks de moeilijke tijd wenst de redactie u fijne feestdagen toe en een voorspoedig 2021. We wensen eenieder goede gezondheid toe! Namens de redactie, Jan C. van der Giessen 2

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 4