Terug naar Heiloo De sarcofaag in het Historisch Museum Heiloo. Foto Josta de Graaf-Gieltjes Het blijkt dus dat de tweede sarcofaag die in 1866 in Heiloo werd opgegraven, twintig jaar later door een particulier, de heer Ibink Melenbrink, aan het museum in Alkmaar in bruikleen wordt afgestaan. Of de sarcofaag direct na het opgraven in Heiloo al in het bezit van de heer Ibink Melenbrink is gekomen, valt niet meer na te gaan. In 1903, na het overlijden van de heer Ibink Melenbrink, schenken de erven de zandstenen doodkist aan het Stedelijk Museum en wordt deze opgenomen in de catalogus van objecten die tot het museum behoren. Het Stedelijk Museum Alkmaar heeft, als een van de eerste musea van ons land, in 1875 zijn deuren geopend aan de Breedstraat en verhuist later naar de Doelenstraat. Het object dat in Heiloo is opgegraven krijgt een plaats op de binnenplaats van het museum. Wanneer in 2000 het museum verhuist naar het Canadaplein is daar geen plaats voor de kist en krijgt de sarcofaag weer een plek aan de Breedstraat, in de tuin van het Alkmaarse stadhuis. Op die plaats treft de heer Heinsbroek de kist in 2010 in slechte staat aan, het object is in vier stukken gebroken. De wijze waarop de sarcofaag er in 2019 bij ligt in de tuin aan de Breedstraat doet eigenlijk geen recht aan de cultuurhistorische waarde van het object en aan de, helaas onbekende maar, ongetwijfeld interessante geschiedenis van dit voorwerp van misschien wel bijna duizend jaar oud. Om die reden maakten het Stedelijk Museum Alkmaar en de Historische Vereniging Heiloo de afspraak dat de sarcofaag zal worden gerestaureerd en vervolgens een plaats zal krijgen in het in 2018 geopende Historisch Museum Heiloo. In juli 2019 is de sarcofaag naar Delft vervoerd waar hij door de firma Kunstwacht BV is gerestaureerd. De losse delen zijn met doken verlijmd en de missende delen aangevuld in passende kleur en textuur. In maart 2020 heeft de sarcofaag een speciale plaats gekregen in het Historisch Museum Heiloo. Verslag van de Commissie der Koninklijke Akademie van Wetenschappen, tot het Opsporen, het Behoud en het Bekend Maken van de Overblijfsels der Vaderlandsche Kunst uit Vroegere Tijden, Volume 7, pagina 16-18 L. van Ollefen J. Craandijk J.K. Haalebos P.G. Heinsbroek, Onderzoek naar rode (bont)zandstenen sarcophagen en grafplaten in Noord-Holland uit de 12de eeuw. 38

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 40