Nog een stenen doodkist uit 1866 Stedelijk Museum Alkmaar De sarcofaag zoals die er begin 2019 bij lag in de tuin van het stadhuis van Alkmaar aan de Breedstraat. foto Josta de Graaf-Gieltjes tentoonstellingsruimte? In 1885 kan het KOG zijn complete verzameling voorwerpen overbrengen naar het dan gereedgekomen Rijksmuseum. In het dossier waarin de volledige lijst is opgenomen van objecten die dan verhuizen wordt komt de sarcofaag echter niet voor. Het lijkt daarom onwaarschijnlijk dat de doodkist uit Heiloo in het Rijksmuseum terecht is gekomen, iets dat toch de reden is geweest waarom de gemeente Heiloo de kist heeft afgestaan. In de collectie van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed is de kist evenmin aanwezig en ook in het Rijksmuseum voor Oudheden in Leiden bevindt zich geen sarcofaag uit Heiloo. Vanaf 1876 ontbreekt dus helaas elk spoor! In de eerste helft van 2019 levert een tip van Theo de Graaff, voorzitter van de redactie van de Bergense Kroniek, een spoor op dat leidt naar een tweede sarcofaag die in 1866 op het kerkhof bij de Witte Kerk in Heiloo is opgegraven. Aanvankelijk was de gedachte dat het hier om dezelfde doodkist ging die in 1869 naar Amsterdam was vervoerd, maar een vergelijking tussen de 'nieuw' gevonden kist en de tekening en beschrijving van de 'Amsterdamse' sarcofaag maakte duidelijk dat het wel degelijk om twee verschillende zandstenen doodkisten ging. Zowel de vorm als de afmetingen waren duidelijk niet hetzelfde. Uiteraard was het jaartal van opgraven van beide kisten aanleiding voor enig misverstand. Twee sarcofagen in hetzelfde jaar vlak bij elkaar opgegraven is nogal bijzonder, maar de documentatie van beide kisten laat wat dat betreft niet veel twijfel. Van 2010 tot 2014 doet de heer PG. Heinsbroek onderzoek naar rode zandstenen sarcofagen en grafplaten in Noord Holland uit de twaalfde eeuw. Een deelstudie daarvan vindt plaats in Alkmaar. Via een doorverwijzing van de heer H. de Raat van het Regionaal Archief Alkmaar vindt Heinsbroek in een uit 1911 daterende catalogus van voorwerpen behorende tot het Stedelijk Museum Alkmaar een sarcofaag die als volgt staat vermeld: "Lijkkist van rooden zandsteen, in Augustus 1866 opgedolven op het kerkhof te Heilo. Het deksel is vergruisd. Geschenk der erven van den heer P.H.M. Ibink Melenbrink." Nader onderzoek levert een document op, gedateerd 11 januari 1886, waarin het volgende staat geschreven: Burgemeester en Wethouders van Alkmaar verklaren bij deze, ten behoeve van het stedelijk museum aldaar, te hebben ontvangen van den heer Hendrik Pieter Ibink Melenbrink, wijnkoper alhier, een lijkkist van rooden zandsteen, afkomstig van het kerkhof te Heilo, aan genoemden heer toebehoorende, onder verband, genoemde lijkkist aan den rechthebbende onmiddellijk na schriftelijke aanvraag terug te geven. Met vereende krachten wordt de sarcofaag het museum in gebracht. foto Josta de Graaf-Gieltjes 37

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 39