5. Besluit Informatie en bronnen Huwelijksaankondiging, h=ca. 39, b= ca. 56 grote werk was in 1877, twee jaar na zijn dood, voltooid. Het laatste (trouw)bordje uit de verzameling betreft het voorgenomen huwelijk (verloving?) van de eerstgeboren dochter van Cornelis en Johanna, Jacoba Elisabeth van Foreest (1842-1909), met Gerard Pieter van Vladeracken (1830-1886). Gerard Pieter was afkomstig uit een bekende patriciaatsfamilie, familie van bestuurders, in Alkmaar en Heiloo. Zijn vader Gerard Pieter van Vladeracken (1792-1857) was eerst schout en later, toen deze functie en benaming officieel ingevoerd werden, burgemeester van Heiloo (1815-1826). Het huwelijk van Jacoba Elisabeth en Gerard Pieter vond plaats in 1863. Kinderen van het echtpaar maakten naam als musici. Opvallend is wel dat de nakomelingen van de patriot Cornelis van Foreest blijkbaar, meer dan hij dat deed, hechtten aan het vermelden van de adellijke predicaten jonkheer en jonkvrouw, aangemoedigd door de diverse schoonfamilies. Ten slotte, in de verzameling bordjes bevinden zich drie op hout geschilderde afbeeldingen van kelkvormige bokalen. Het is een raadsel wat de specifieke functie is geweest van dit bijzondere drietal. Doch hiermee wordt nogmaals benadrukt dat Nijenburg beschikt over een aparte en misschien wel unieke collectie 'gelegenheidsbordjes'. Nijenburg kent een beperkte verzameling van onderdelen van enkele rouwborden en een kleine collectie van unieke 'trouwborden' van de eigenaren en bewoners. Hun waarde zit hem echter niet alleen in het getuigen van rouwen en trouwen in vroeger tijden, maar zij vormen ook tastbare herinneringen aan vervlogen levens. Ceremoniële houten bokalen, h ca. 60 cm per stuk, b ca 35 cm per stuk De informatie en afbeeldingen in dit artikel zijn verschaft door enkele deskundigen en voor een groot deel ontleend aan een aantal bronnen. Onze dank gaat uit naar alle ondersteuners, van wie wij speciaal willen noemen: Corry Boon, Harry de Raad, de onuitputtelijke vraagbaak, en verder Carly Misset, Christi Klinkert, Hugo en Johan Snethlage en Peter Tomson. Van de hand van Peter Tomson verschijnt binnenkort een boek gewijd aan Cornelis van Foreest (1756-1825). De belangrijkste geraadpleegde bronnen, inclusief afbeeldingen, zijn: - Wapenborden in de Groote Kerk te Alkmaar, C.W. Bruinvis, Genealogisch en heraldisch archief, 1903. - Genealogische en heraldische gedenkwaardigheden in en uit de kerken der provincie Noord-Holland, J. Belonje en P.C. Bloys van Treslong Prins, 1928-1931. - Rouwkassen op de Nijenburg, mr. J. Belonje, De Nederlandsche Leeuw, 1945 - Heraldiek, geschiedenis der familiewapens van de middeleeuwen tot heden, C. Pama, 1958 - Kroniek Grote Sint Laurenskerk, mei 1996, Wapenborden in de Grote Sint Laurenskerk, J.D. Kila. - Kroniek Grote Sint Laurenskerk, januari 1997, Naar Jan de Beijer getekend, een 18e-eeuws kerkinterieur vol rouwborden, Carla Rogge. - De protestantse kerk te Limmen, Kees Druijven en Rein Koelemeij, 2009 - De hofstede Dampegeest onder Limmen, K. Druijven, 2012 - De Grote Kerk van Alkmaar, C. Misset e.a., 2018 - Kroniek Grote Sint Laurenskerk, februari 2020, Unieke tekening dankzij 'Vrienden' al ruim tien jaar terug in Alkmaar, Ruud Schmitz. 34

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 36