4. De 'trouwborden' van Nijenburg, een uitzonderlijke collectie als kwartierschildjes. Zij lijken echter te groot om te passen in een rouwkas met 4 kwartieren, laat staan 8 kwartieren. Maar geheel uitgesloten is dat niet. De herkomst en functie van deze wapenbordjes blijven vooralsnog onduidelijk. Dan nog dit: wat is de oorzaak van het betrekkelijk geringe aantal wapenborden (uit rouwkassen) in de Nijenburgse collectie? Vermeld is reeds dat slechts 20 van de ruim 200 rouwkassen en rouwborden van de Grote Kerk Alkmaar in 1795 bij de rechthebbenden zijn terechtgekomen. Ruim 25 van de 200 borden behoorden toe aan de familie Van Egmond van de Nijenburg en meer dan 10 borden aan de familie Van Foreest. Hoe heeft de familie Van Foreest destijds in dezen gehandeld? Daarover kan het volgende worden gezegd, op basis van informatie van Peter Tomson. De pater familias in 1795 was Cornelis van Foreest (1756 1825). Hij was voor en na de inval van de Fransen (1795) een militant patriot en een vooraanstaande Bataafse bestuurder. Als zodanig gaf hij er duidelijk blijk van dat hij het revolutionaire principe van 'gelijkheid' onderschreef, een voorstander was van een egalitaire samenleving. Daarvan uitgaande steunde hij in het parlement de afschaffing van adellijke en heerlijke rechten, zoals het jacht- en visrecht. Hij was blijkbaar niet zo gehecht aan een adellijke titel (evenals zijn meeste familieleden), ook niet toen hij na 1814 het predicaat 'jonkheer' officieel mocht voeren. Verklaart dit waarom hij slechts enkele rouwborden van zijn voorouders heeft doen ophalen? Hij moet kennelijk wel de waarde hebben ingezien van de twee houtgesneden wapens. Voorts zullen de borden van zijn moeder (Maria Wilhelmina Stoezak) en zijn betovergrootmoeder (Machteld, de eerste Van Foreest op het huis Nijenburg) wellicht een bepaalde emotionele waarde hebben vertegenwoordigd. Maar het aantal uit de kerk meegenomen borden blijft klein. Of speelden financiële redenen een rol? Mogelijk waren de meeste borden zwaar beschadigd en niet toonbaar meer. We zullen het waarschijnlijk nooit weten. Bij de start van restauratie van Nijenburg in 2007 werd op zolder een aantal bijzondere bordjes aangetroffen. Ze hebben een geheel andere verschijningvorm en functie dan de rouwborden. Maar de weergave van twee kanten van het leven, trouwen en rouwen, komt met de beschrijving van beide typen borden goed tot uitdrukking. De nu te bespreken bordjes hebben grotendeels betrekking op huwelijksvieringen. Daarom is de benaming 'trouwborden' toepasselijk. Slechts enkele van deze bordjes worden thans in het huis getoond. Bekend is dat bij huwelijksvieringen allerlei ceremoniële uitingen een rol spelen. In de feestwinkel kan men daarvoor heden ten dage dan ook toepasselijke (papieren) bordjes aanschaffen. Bij navraag blijkt dat het gebruik van trouwbordjes zoals die van Nijenburg niet zo bekend is. Is hier sprake van een door de vroegere eigenaren van Nijenburg, de familie Van Foreest, gehanteerde unieke traditie? Opvallend is wel dat de borden vooral in een bepaalde periode van de geschiedenis van de familie, in de tweede helft van de 19e eeuw, hebben gefunctioneerd. Opmerkelijk is ook dat ze bewaard zijn gebleven ofschoon ze niet hergebruikt konden worden. De op Nijenburg aanwezige, eenvoudig ogende bordjes worden niet als artistiek en kostbaar beschouwd, maar vanwege de familiegeschiedenis die tot uitdrukking wordt gebracht door de bordjes verdienen ze een opwaardering. In de keuken van Nijenburg worden bezoekers in deze tijd ontvangen onder het bord "Welkom op Nijenburg". Van dit bord, hoog ca. 35 cm en breed ca. 53 cm, is door de bewoners in de loop der jaren veelvuldig dankbaar gebruikgemaakt bij grotere feesten, zoals bruiloften. Misschien ook bij de viering van het 25-jarig huwelijk in 1936 van Herpert van Foreest (1882-1940) en Alide Beets (1887-1954). Bijzonder aan het bord is dat op de achterkant duidelijk blijkt dat het een overschildering betreft. (Zie afbeelding 19a.) Niet heel duidelijk leesbaar, maar wel herkenbaar, is dat het oorspronkelijk, voor de overschildering, heeft dienstgedaan als aankondiging van het huwelijk van jonkvrouw Cornelia Mathilde van Foreest (1850-1931) en jonkheer Scato Laman Trip (1843-1914). We kunnen alleen maar gissen wat de oorzaak van de overschildering is. In ieder geval is een trouwbordje, met afkorting van de namen, (h=22 cm, b=42 cm) voor dit echtpaar gemaakt dat bij de viering van hun huwelijk is getoond. Klein wapenschild (5) identiek, maar beschadigd wapenschild (6) 32

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 34