Over het wapen van de familie Van Egmond van de Nijenburg 31 Er is veel geschreven over de afkomst van het geslacht Van Egmond van de Nijenburg en daarbij over het recht van de familie om het wapen van de heren/graven van Egmond te mogen voeren. Feit is dat de familie Van de Nijenburg zich al ruim voor 1705 dit wapen toe-eigende. Daarbij werd ervan uitgegaan dat de familie een bastaardtak was van de grafelijke familie Van Egmond. In 1705 kreeg Jan van Egmond van de Nijenburg van Keizer Joseph I toestemming (uiteraard tegen betaling) een barontitel te voeren en het recht om het wapen van de (voormalige) graven van Egmond te mogen gebruiken. Dit gevierendeelde wapen (zie afbeelding 16) toont linksboven en rechtsonder de 'kepen' van het wapen van Egmond. Linksonder en rechtsboven zien we de gekanteelde balken van Arkel. In het schildje in het midden prijken de gouden leeuw van Gelre en de zwarte leeuw van Gulik. Dit stemt grotendeels overeen met het wapen dat in bezit was van graaf Lamoraal van Egmond (t 1568). Reconstructie van de rouwkas van Gerard van Egmond van de Nijenburg oog springende plek heeft in de benedenhal van Nijenburg, het centrale onderdeel zal zijn geweest van de rouwkas van Gerard van Egmond van de Nijenburg (1646-1712, t 27 november). De afmetingen van het houtsnijwerk zijn: 130 x 77 cm. De kostbare vormgeving in Lodewijk XIV-stijl is vanaf de helmkroon tot de onderzijde (cartouche) sierlijk uitgevoerd. De schets (afbeelding 17) laat een reconstructie zien van de rouwkas als geheel. Gerard was lokaal en landelijk een vooraanstaand en machtig man. Hij bezat een aantal heerlijkheden, zat o.a. als burgemeester in stadbestuur van Alkmaar, was baljuw, dijkgraaf in verschillende polderbesturen, kerkmeester van de Grote Kerk Alkmaar en grootgrondbezitter, ook buiten Noord-Holland. Wij gaan ervan uit dat zijn echtgenote Machteld (1642-1721) en zijn dochter Maria (1684-1742) er erg op gesteld waren de indrukwekkende status van hun echtgenoot en vader tot uitdrukking te laten komen. Dit heeft waarschijnlijk geleid tot een opdracht om een fraaie, dure rouwkas te vervaardigen met een compleet, rijk uitgevoerd wapen in houtsnijwerk (ca. 12 cm diepte). Hoewel het helmteken ontbreekt (de ondersteuning daarvan is wel aanwezig) is het houtsnijwerk nog in goede staat. Een prachtig gedenkteken voor belangrijk lid van de familie Van Egmond van de Nijenburg. Het is verleidelijk de twee kleinere wapenschilden, zichtbaar in de Gele Kamer van Nijenburg (46 x 26 cm), te bestempelen Wapenbord 3, Gerard van E. v.d. N. Verder nemen wij aan, maar het blijft gissen dat het fraaie houtgesneden wapen 3 (afbeelding 16), dat thans een in het

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 33