3. De rouwborden van Nijenburg Amsterdam. In 1732-1733 werd Jacobus eigenaar van de (nu niet meer bestaande) hofstede Dampegeest te Limmen en kocht hij de rechten toebehorend aan de Heer van Limmen. Overigens bezat de famiiie ook nog andere fraaie buitenpiaatsen, het buiten Veiserhooft te Veizen en het huis Rolland bij Overveen. De duidelijke rijkdom weerspiegelt zich ook in de rouwkassen van de Heren in de Limmer kerk. In de kerk bevindt zich daarnaast ook een houten epitaaf ter herinnering aan de halfzuster van Jacob, Anna Maria (1722 - 1785), Vrouwe van Limmen. Terugkomend op de wapenborden die door Tomson en Belonje in 1945 van zolder werden gehaald en "in het daglicht gebracht waren" vestigen we onze aandacht op de wapens die thans in het huis te bekijken (en te bewonderen) zijn. Belonje geeft in zijn artikel in de Nederlandsche Leeuw van 1945 aan dat de vier wapenborden kunnen worden beschouwd als delen van rouwkassen die in de Grote Kerk in Alkmaar waren geplaatst. We zullen de wapenborden stuk voor stuk bekijken. Wapenbord 1, op hout geschilderd (98 x 63 cm), is het wapen van Machteld van Foreest (1642-1721) getrouwd met Gerard van Egmond van de Nijenburg. Dit echtpaar liet Nijenburg in Heiloo bouwen. Hierboven is dit wapen aangeduid als onderdeel van de rouwkas van Machteld die in de Grote Kerk Alkmaar heeft gehangen. Het is een zogenaamd alliantiewapen. Het toont de verbintenis aan van het geslacht Van Egmond van de Nijenburg met het geslacht Van Foreest (de getande balk rechts). Belonje schreef dat de kroon ooit was getooid met drie fleurons (bloem of bladversieringen) waarvan er nog slechts Wapenbord2, Maria Wilh. Stoezak een, middenop de kroon, bewaard is gebleven. Ook zijn twee keer drie parels afgebeeld. De knoop onderin het kunstig gevlochten koord (cordelière) is een heraldisch symbool dat door weduwen werd gebruikt. Het houten wapenbord 2 (95 x 58 cm) kan worden toegeschreven aan Maria Wilhelmina Stoezak (1733 - 1793). Zij was gehuwd met Dirk van Foreest (1729-1782). Er is veel overeenkomst met het wapen hierboven van Machteld van Foreest. Ook dit wapen is een alliantiewapen. Naast de getande balk van het wapen van Van Foreest is rechts het wapen van de familie Stoezak afgebeeld, met de drie eikels. (Ook het wapen van Akersloot.) Maria's vader, Zacheus Stoezak, was vermogend geworden binnen de VOC. De rouwkas met dit wapen was de laatste rouwkas die in de Grote Kerk Alkmaar werd geplaatst. Belonje gaf aan dat het lastig, zo niet onmogelijk is de twee houtgesneden wapens (3 en 4) te identificeren. Wij willen toch een poging doen na te gaan op wie deze wapens betrekking zouden kunnen hebben, hoewel betrouwbare gegevens ontbreken en ondanks de waarschuwing van Belonje: "Gissen is dwaasheid". Wij wijzen wapenbord 4 toe aan Jan van Egmond van de Nijenburg (1618-1712). Hij stierf op 26 oktober 1712 op 94-jarige leeftijd. Hij werd op 3 november 1712 bijgezet in de grafkelder in de Grote Kerk Alkmaar. Aldaar werd volgens de documentatie ook een rouwkas voor hem geplaatst. Wij gaan ervan uit dat het houtsnijwerk van dit wapenbord, aanwezig op Nijenburg (zie afbeelding 15), het centrale deel was van een voor Jan bestemde rouwkas. De afmeting van dit wapen is 100 bij 77 cm. Het houtsnijwerk is nu in slechte staat. Stukjes hout zijn verdwenen (o.a. van de kop van de leeuw links en de gekanteelde dwarsbalken). De beschadigde kroon ligt los en boven de kroon ontbreken allerlei elementen. Het wapen is ook nog eens ernstig aangetast door houtworm. Mede daarom wordt het wapen voor bezoekers niet getoond op Nijenburg. Opmerkelijk is nog dat de vormgeving van het wapen veel eenvoudiger is dan het wapen dat hieronder wordt beschreven. Wapenbord 1, Machteld van Foreest Wapenbord 4, Jan van E. v.d. N. 30

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 32