Rouwkassen in de protestantse kerk van Limmen Wilhelmina Stoezak (t 1793), echtgenote van Dirk van Foreest (1729-1782). Het echtpaar bewoonde met hun gezin het huis Nijenburg. Omdat de rouwkas niet was voorzien van kwartieren, kon met een betaling van fl. 124 worden volstaan. Ook deze rouwkas komt nog ter sprake in het volgende hoofdstuk. In 1795 was het, zoals gezegd, gedaan met het fenomeen rouwborden. De 'rouwbordenstorm' in de Domkerk op 2 februari in Utrecht sloeg de stadsbestuurders van Alkmaar de schrik om het hart. Men besloot daarom dat de ruim 200 rouwborden in de Grote Kerk, tegen een vergoeding van onkosten, onmiddellijk dienden te worden opgehaald door de rechthebbenden. Het viel de kerkmeesters tegen dat er maar 20 borden de kerk verlieten. De rest werd geveild, opbrengst fl. 226. Tevens moesten de zitplaatsen voor de prominenten in de kerk (herenbanken) het veld ruimen. Voor de zekerheid werd de grafkist van Floris V uit het zicht gezet. Na de Franse overheersing konden weer rouwborden worden opgehangen, maar de interesse was niet groot. Wel werd de imposante rouwkas van Carel de Dieu in 1823, op initiatief van Gijsbert Fontein Verschuir, een plek gegeven hoog in het koor van de Grote Kerk. (Zie afbeeldingen 6 en 8.) Recent zijn nog vier minder grote rouwborden aan zuilen in de kerk geplaatst. Voor zover bekend hebben in de 'Witte Kerk' van Heiloo nooit rouwborden of rouwkassen gehangen. Een mogelijke verklaring is dat het kleine dorp, tot 1800 nooit meer dan 500 tot 600 inwoners, weinig echte welgestelden kende. De welgestelden verkozen de steden als woonplaats. Je zou rouwkassen mogen verwachten van de leden van de vermogende familie Van Cats. Zij waren de Heren van Heiloo en eigenaren van Ter Coulster in de 17e eeuw en de eerste helft van de 18e eeuw. Zij zijn begraven in hun grafkelder in de kerk van Heiloo. Er zijn van rouwkassen echter geen sporen gevonden. Wel is het wapen van de familie op diverse plaatsen in de kerk afgebeeld, zoals op kroonluchters en lessenaars. De leden van de vermogende familie Bardes (of Bardesius), die in de 17e eeuw het fraaie buiten Ypestein in bezit hadden, werden niet in de kerk van Heiloo maar in een grafkelder in de Grote Kerk Alkmaar begraven. De leden van de eveneens niet onbemiddelde familie Van Foreest, eigenaren van Nijenburg vanaf 1742, vonden ook hun laatste rustplaats in de Alkmaarse kerk. In de (oude) kerk van Limmen worden twee rouwkassen getoond. Het zijn rijke, in rococostijl uitgevoerde rouwborden in een fraaie omlijsting ter herinnering aan de Heren van Limmen, Jacobus du Peyrou Jansz (1692-1756) en zijn zoon Jacob Jan du Peyrou (1732-1777). De leden van de familie Du Peyrou waren oorspronkelijk afkomstig uit Frankrijk, maar vestigden zich later als rijke kooplieden in Familiewapen familie Van Cats |«m»1 Rouwkas Jacobus du Peyrou Jansz, f 1756, De protestantse kerk te Limmen Rouwkas Jacob Jan du Peyrou, f 1777, De protestantse kerk te Limmen Epitaaf Anna Maria du Peyrou, f 1785, De protestantse kerk te Limmen 29

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 31