L en 18e eeuw van de Grote Kerk Alkmaar, zoals een schilderij van Pieter Saenredam (1597-1665) en een tekening van Cornelis Pronk (1691-1759). Beide afbeeldingen tonen een interieur met een veelheid aan rouwborden en rouwkassen. Voor ons is een tekening, een reproductie in zwart wit naar een aquarel van Jan de Beijer (1703-1780), het meest interessant. De tekening toont ons het interieur van de kerk gezien van west (de zijde van het grote orgel) naar oost (het koor). Uiterst links, ter linkerzijde van de meest linkse zuil, is een deel te zien van de kapel met een familiegraf van de familie Van Egmond van de Nijenburg (samen met de familie Van Teylingen). De drie boven elkaar aan de muur opgehangen rouwkassen (slechts gedeeltelijk zichtbaar) hebben betrekking op drie in de Grote Kerk Alkmaar begraven familieleden van de stichters van het buitenhuis in Heiloo, de familie Van Egmond van de Nijenburg. In de Kroniek van de Grote Sint Laurenskerk van januari 1997 determineerde Carla Rogge op basis van de tekening van De Beijer de drie boven elkaar geplaatste rouwkassen. (Zie afbeelding 7a en 7) Het bovenste, slechts heel gedeeltelijk afgebeelde rouwbord, lijkt een ovaal wapenschild te tonen omlijst door een gevlochten koord. De ovale vorm is een aanduiding voor een overleden vrouw. Vier kwartieren zijn ook (nog) zichtbaar. Het bovenst kwartierschildje toont het wapen van Van Foreest. De andere afgebeelde kwartieren bieden ook enig houvast. Van de sterfdatum is XII (21) zichtbaar. Mede daarom kwam Carla Rogge tot de conclusie dat dit de rouwkas moest zijn van Machteld van Foreest, gestorven op 25 september 1721. Zij was gehuwd met de stichter van Nijenburg, Gerard van Egmond van de Nijenburg (1646-1712). Zij werd bijgezet in de grafkelder van de familie Van Egmond van de Nijenburg op 2 oktober 1721. In het volgende hoofdstuk (hoofdstuk 3) komt haar wapen nogmaals en uitgebreider ter sprake. De duiding van de middelste rouwkas levert minder problemen op. Zichtbaar is de bovenin vermelde sterfdatum MDCCX (1710). Het getoonde wapen met de ovale vorm geeft aan dat we met een vrouwelijk lid van de familie Van Egmond van de Nijenburg te maken hebben. Op basis daarvan en mede aan de hand van documentatie van C.W. Bruinvis (1903) en J. Belonje (1928) kan worden vastgesteld dat dit de rouwkas voorstelt van Hester Jacoba van Egmond van de Nijenburg (1683-1710), de (ongetrouwde) dochter van Machteld van Foreest en Gerard van Egmond van de Nijenburg. Zij werd op 4 juli 1710 begraven in de grafkelder. Het onderste bord toont een 'mannelijk' wapenschild. Het weergegeven wapen is identiek aan dat van de rouwkas daarboven. Ook hier geeft de datering een houvast: MDCCXVII, 1717. Dit was de rouwkas gewijd aan Dirk van Egmond van de Nijenburg (1677-1717), een zoon van bovengenoemde Machteld en Gerard, die in de kapel op 8 juni 1717 werd bijgezet. Het wapen is gedekt door een kroon en verder omgeven door schilddragers, dekkleden, een helm met helmteken en 8 kwartieren, onder andere de wapenschildjes van de familie van Egmond van de Nijenburg en de familie Van Foreest. Van beide laatstgenoemde rouwkassen, van Hester en Dirk, is niets meer teruggevonden. Naast de genoemde Machteld vonden veel leden van de familie Van Foreest in de Grote Kerk Alkmaar hun laatste rustplaats. In de nabijheid van hun grafzerken werden tevens rouwkassen geplaatst. In de tweede kapel links op de tekening van De Beijer zijn kwartierwapens van het geslacht Van Foreest zichtbaar. C.W. Bruinvis (1903) en J. Belonje en PC. Blois van Treslong (tussen 1928-1936) hebben overzichten gemaakt van de tot 1795 in de kerk aanwezige rouwborden met beschrijving van de borden en de kosten die de kerkmeesters berekenden voor de plaatsing. Men betaalde in 1631 fl. 30 (30 guldens) voor de begrafenis en het plaatsen van een (eenvoudig) rouwbord. Carel de Dieu, t 1789 (zie afbeelding 6), dan wel zijn familie, diende voor zijn begrafenis in zijn grafkelder in het koor en het ophangen van een rouwbord fl. 181 neer te tellen. In deze bedragen waren overigens de extra betalingen voor het afbeelden van kwartieren (fl. 5 per stuk) en de vormgeving en afmetingen van een kas inbegrepen. Het allerlaatste bord dat in de kerk in Alkmaar werd geplaatst betrof dat Rouwkas Carel de Dieu bovenin het koor, 2020 van Maria Detail van de tekening van De Beijer 28

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 30