Rouwborden en rouwkassen in de Grote Sint Laurenskerk Alkmaar omlijsting, met centraal daarin een gekleurd wapenschild van de overledene met vermelding van het sterfjaar en de sterfdatum. De vroegste rouwborden waren betrekkelijk eenvoudige borden met een vierkante of ruitvormige omlijsting. De latere rouwborden werden groter en kostbaarder uitgevoerd. Ze boden een meer luxueuze aanblik, mede onder invloed van de heersende kunststijlen zoals barok en rococo. Op deze borden werd niet alleen het wapenschild weergegeven, maar o.a. ook schilddragers, een kroon, een helm, een helmkleed en een helmteken. Onder en boven het sterfjaar en de sterfdatum. Vaak werd de overlijdenssymboliek uitgedrukt in de vorm van zandlopers (vergankelijkheid/tijdelijkheid), vleugels van duiven en vleermuizen (het vervliegen van het leven bij dag en nacht) en doodshoofden met seizen (de dood). Veel rouwborden van adellijke families toonden 'kwartieren'/kwartierschildjes, 4 of 8 stuks, met de wapens van de ouders en voorouders die het centrale wapen omlijstten. Aan de linkerkant de wapens van de voorouderlijke lijn van de vader, aan de rechterkant die van de moeder. Om de op het bord weergegeven beeltenissen heen werd een fraaie houten omlijsting bevestigd. Rouwborden werden zodoende 'rouwkassen'. Naast rouwborden en rouwkassen trof men epitafen in kerken aan. Het zijn rechtopstaande grafmonumenten die ter herdenking van de overledene tegen een zuil of muur zijn vastgemetseld. Ze zijn doorgaans in reliëf in steen (marmer) gebeeldhouwd of uit hout gesneden met teksten en symbolische decoraties, maar vrijwel zonder familiewapens. De bedoeling van een epitaaf was de nagedachtenis van de gestorvene op een meer opvallende wijze gestalte te geven dan met een grafzerk. De oude kerk in Limmen bevat zo'n epitaaf. De Pieterskerk in Leiden bezit een collectie van 18 epitafen, enkele vervaardigd door bekende beeldhouwers. Er bestaan fraaie afbeeldingen van het interieur in de 17e tnraM Luxueuze rouwkas van Carel de Dieu (1708-1789) bovenin het koor van de Grote Sint Laurenskerk in Alkmaar, De Grote Kerk van Alkmaar Interieur met rouwkassen van de Grote Sint Laurenskerk Alkmaar naar/van J. de Beijer, Rijksdienst Cultureel Erfgoed 27

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 29