EN EN TROUWBORDEN OP NIJENBURG Een zoektocht naar de geschiedenis en de betekenis van in het huis aanwezige wapenborden en andere houten bordjes 1. Een ontdekking op zolder Wim Buwalda m.m.v. Bob van Rossum In het jaar 1945 bezocht de bekende Alkmaarse historiekenner en historieschrijver mr. J. Belonje het huis Nijenburg. Hem was ter ore gekomen dat zich in het huis een aantal bijzondere houten borden bevond, opgeslagen op de zolderverdieping. Hij werd op Nijenburg ontvangen door de toen 29-jarige Theo Tomson. De heer Tomson (1916-1977) huwde nog in dat jaar met een van de dochters des huizes Aleide van Foreest (1916-2001) en werd later in de periode 1953-1977 onder meer bekend als raadslid en wethouder van Heiloo. Als onderduiker in het huis gedurende de oorlogsjaren kende de zolder van Nijenburg weinig geheimen voor Theo Tomson. Als dat noodzakelijk was kroop hij in een schuilhok dat door een luik in de noordwesthoek van de zolder te bereiken was. Hij deelde deze schuilplaats, gelegen achter een van de beschilderingen van de Blauwe Kamer, met enkele andere onderduikers, onder wie Nanning van Foreest (1914-1945) en Rudolf Snethlage (1920-2006). Rudolf zou later trouwen met Aleides jongere zuster Elisabeth van Foreest (1920-2007). Tomson trof tijdens zijn verblijf op Nijenburg in een afgeschutte ruimte op zolder de borden aan. Belonje was verrast toen de vier houten borden uit de vergeten hoek waren gehaald en "in het daglicht gebracht waren". Het "bleek hem aanstonds" dat ze konden worden geïdentificeerd als 'rouwborden', borden met familiewapens die vroeger een rol speelden bij een begrafenis van een familielid. Van de herkomst van deze op de zolder aangetroffen borden was niets bekend. Het zag ernaar uit dat de vier oude borden daar al heel lang lagen. Een van de borden was ook in slechte staat en van de vroegere omlijstingen van de borden was niets bewaard gebleven. Daarbij bleek elders in het huis nog een kleiner wapenschild aanwezig te zijn. Belonje wijdde aan zijn vondst een artikel in De Nederlandsche Leeuw van 1945, een toonaangevend blad op het gebied van genealogie en heraldiek. Na de verwerving en restauratie van Nijenburg in de jaren 2007 2011 door Vereniging Hendrick de Keyser kregen de meeste borden een plek aan de wanden van het huis. Het grote bord met het wapen van de familie Van Egmond van de Nijenburg prijkt op een prominente plaats in de benedenhal Jonkvrouw Elisabeth Snethlage - van Foreest toont op zolder de ingang van het schuilhok (2006) 24 Vier wapenborden en twee wapenschildjes thans aanwezig op Nijenburg

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 26