RAM DOOR HEILOO 1897-1923 Vervolg op het eerste deel uit de Cronyck zomer 2020. Ook andere ongelukken, waarvan de courant uitgebreid verslag deed. Mr. W.A.M. Admiraal Heiloo was nog echt een agrarische gemeente. Dit blijkt ook duidelijk uit de ongelukken die met de tram gebeurden. Op 14 November van het openingsjaar ontspoorde de tram door de aanrijding met een koe op de trambaan. Volgens het proces-verbaal dat veldwachter Vos, die de zaak moest onderzoeken, opmaakte, is de koe uitgebroken door over de lage afrastering te stappen. De trammaatschappij wilde daarom de schade op de eigenaar van de koe, Klaas Dekker, verhalen, deze was echter niet genegen de schade te betalen en vond, dat de maatschappij hem de schade moest betalen, te weten 125,=, de waarde van de koe, die de aanrijding niet had overleefd, hetgeen voor hem een zwaar te dragen verlies betekende. In het dorp gingen geruchten, dat het overrijden van de koe aan kwaadwilligheid van derden te wijten zou zijn. De juiste toedracht was niet meer te achterhalen. Een enkele keer kwam er ook een varken onder de locomotief; dat overleefde het niet. Het plaatselijk vervoer ging veelal met paard en wagen. Verscheidene keren kwam het voor dat een paard schrok van de tram, met min of meer ernstige gevolgen voor wagenvoerder, wagen of paard. Nog maar een eeuw geleden, in 1920, meldt de krant Een schichtig paard went langzamerhand aan tram en auto, wanneer die tram of die auto bij het passeren van dat paard niet opzettelijk hinderlijk leven maakt. In 1900 schrijft de Burgemeester aan de Directeur van de Stoomtram Haarlem-Alkmaar. Ik heb de eer U te berichten dat bij mij zijn ingekomen twee klachten wegens het niet voldoende opvolgen van het voorschrift, vervat in artikel 28, 2e alinea van de Verordening op de Trambanen in Noord Holland, te weten het geven van geluid-signalen bij het naderen van kruiswegen door machinisten van Uw maatschappij. Een der ingezetenen van Heiloo, A. van der Steen, reed hedenmorgen met een paard en melkwagen tegen zes uur uit het groenelaantje in de nabijheid van de Oosterzijweg en werd bijna overreden door tram 8B, komende van Alkmaar, daar hij het naderen van de tram niet had gehoord door het niet luiden van de machinist. Dergelijke klacht kwam bij mij van Andries Modder, van wiens boerenwagen het achterwiel werd aangereden toen hij de tweede Augustus de Oosterzijweg uit en de Straatweg opreed. Dit viel voor ten omstreeks 11 uur door een tram die uit Alkmaar kwam, de oorzaak was wederom het niet bellen door de machinist. In beide gevallen had een groot ongeluk plaats kunnen vinden, hetwelk zeer goed door oplettendheid van de machinist kan worden vermeden. Indien dergelijke klachten zich mochten herhalen, zou ik, hoe ongaarne ook, genoodzaakt zijn proces-verbaal op te maken. Dinsdag 3 Juni 1919 werd 's middags een paard dat juist over de overweg op de scheiding van Heiloo te Alkmaar passeerde door de voorbijsnellende tram aangereden met het gevolg dat het van het rijtuig losgescheurd en doodgereden werd. De 16-jarige voerman van de wagen (een vrachtwagen van de heer Hoed) die blijkbaar geen signaal gehoord had, kwam er, al was hij erg ontdaan door de schrik, zonder letsel af. Het tramverkeer ondervond enige vertraging. Omwonenden klaagden al jarenlang, dat de tram daar te snel reed. Droevig tramongeluk te Heiloo. Gisteren waren de heer en mevr. Smit met hun kinderen en een logeetje naar de Café Zomerlust en tramhalte in 1915. De halte ligt ten noorden van de Kerkelaan. Op de voorgrond het wissel ten behoeve van het stuk dubbelspoor, waar de trams elkaar konden passeren, kermis te Heiloo geweest. Tegen 10 uur zouden zij met de tram weer naar Alkmaar gaan. Maar de tram, komende uit Limmen, liet op zich wachten. Eindelijk kwam hij maar hij stopte niet voor het Café De Onderneming gelijk men gedacht had en velen holden erachteraan - waaruit kan worden afgeleid dat de tram geen kleine vaart had. Hoe het nu precies geschied is valt niet te zeggen, maar zeker ?{eBe. $raj&5*aHBn 14

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 16