Zonnewende Bronnen: 11 21 juni 2020. Foto: Ria Penders in gebruik als boswachterswoning. Vanwege de ligging op de overgang van de strandwal naar de strandvlakte en als onderdeel van het landgoed bezit zij landschappelijke waarde. Zuidelijk van de Stetlaan ligt het boerderijcomplex Belieslaan 16-18, eveneens gelegen op de overgang van de strandwal en de strandvlakte. Het bouwjaar is onbekend, maar op een kaart van 1819 is bebouwing zichtbaar. Het gebouwencomplex stamt uit ca. 1900. Vlak voor boerderij Het Stet begint rechts het pad dat leidt naar de plek waar de zichtas naar de duinen, de Westerlaan, eindigt. Op 21 juni, de langste dag van het jaar, ligt de Westerlaan precies in de baan van de ondergaande zon. Elk jaar komen vele toeschouwers hierheen om van dit schouwspel te genieten. Wanneer de zon langzaam zakt boven de duinen, schijnt het roodachtige licht op de boomstammen van de beukenlaan en valt tussen de bomen door op de gevel van Huis Nijenburg. Het laatste licht wordt weerspiegeld in de vijver en is dan tot in de hal van het huis te zien. Zo kondigt de zonnewende elk jaar het begin van de astronomische zomer aan. Een magisch moment op een wonderschone plek. Heiloo voor en na Willibrordus, gemeente Heiloo, 1995 Nijenburg te Heiloo, Mr. J.H. Rombach, 1987 Jaarverslag 1993 Archeologische Werkgroep Heiloo (T. de Ridder) Informatiealbum IV, Jkvr. E. Snethlage-van Foreest (2005) Schetsen uit het verleden van Heiloo, R. Vennik- Gelderblom, 1975 Camera Obscura, Hildebrand, 1839 Alkmaarsche Courant, 21-1-2017 en 25-2-2020 Website van de Historische Vereniging Heiloo, Dick Slagter Diverse Internet websites Anita van Breugel, cultuurhistoricus, tot voor kort werkzaam als beleidsmedewerker cultuurhistorie bij de BUCH-organisatie, gaf mij waardevolle suggesties en verstrekte de gegevens die nodig waren voor het hoofdstuk over de houtwallen. Silke Lange, archeoloog, zorgde voor correcties op haar vakgebied. Jhr.dr. Pieter van Foreest leverde enkele aanvullingen. Rob van Dam, boswachter van het Heilooër Bos, controleerde het artikel op onjuistheden. Ik dank hen voor hun welkome bijdrage.

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 13